آیین نامه واردات خودرو

رشیدی کوچی نماینده مجلس : آیین نامه واردات خودرو در وزارت صمت تنظیم شده شامل هشت ماده است.

  • عمر خودروهای وارداتی با درنظر گرفتن گواهی از سازمان ملی استاندارد و شماره vin در زمان ورود به گمرک از یک روز تا کمتر از پنج سال است.
  • گروهی متشکل از وزارت صمت و اقتصاد، بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه بنا به ضرورت و براساس نیازسنجی بازار خودروی کشور سالانه سقف تعدادی و ارزشی خودروهای کارکرده را مشخص می کند تا تعیین شود درهرسال چه تعداد خودرو با چه ارزش دلاری باید وارد کشور شود.
  • منابع ارزی مورد نیاز این آیین نامه از محل ارز حاصل از صادرات خود و یا دیگران، ارز منشا خارجی، سرمایه گزاری خارجی و سایر منابع مورد تایید بانک مرکزی خواهد بود.
  • خودروهای وارداتی باید ضوابط فنی مورد نظر را شامل شود. درحال حاضر تمام استانداردهای موجود توسط سازمان ملی استاندارد در این ماده مورد تایید است . برای نمونه استاندارد یورو۵ و یورو۶ برای خودروهای سواری مدنظر قرار گرفته است. همچنین سازمان استاندارد و پلیس راهور بر کیفیت این خودروها نظارت خواهند داشت.
  • ماده ۵ واردکنندگان را به دودسته حقیقی و حقوقی تعیین کرده است. واردکنندگان حقوقی شامل شرکت های واردکننده خودرو که دارای تاییدیه خدمات پس از فروش محصولاتی که نام های تجاری مورد تایید وزارت صمت می باشد به شرط ارائه ضمانت خدمات پس از فروش خودروهای وارداتی می توانند ثبت سفارش کنند. یعنی شرکت های خودرو وارد کننده باید حتما ضمانت خدمات پس از فروش آن را ارائه دهند.
  • واردکنندگان خودرو به ازای هرخودروی کارکرده به کشور باید یک خودروی فرسوده اسقاط از رده خارج شود. هم اکنون در کشورمان نزدیک به ۲۵۰ هزار خودروهای فرسوده با قیمت بالایی خرید و فروش می شود.
  • در این آیین نامه سقف دلاری و سقف حجم موتور در نظر گرفته نشده که تصمیم خوب و مناسبی است. اما ضرورت دارد تا تعرفه های واردات خودرو نیز پلکانی و منصفانه در نظر گرفته شود و دولت نسبت به این مساله دقت داشته باشد.

دیدگاه خود را بیان کنید

You must be logged in to post a comment.*