ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال که با نام ‌های ارز رمزنگاری‌شده، ارز مجازی و یا کریپتوکارنسی (Cryptocurrency)  نیز مشهور است، در واقع همان پول مجازی و اینترنتی بوده که تمام خصوصیات پول واقعی را به جز فیزیکی و قابل مشاهده بودن دارد و توسط تکنولوژی کریپتوگرافی رمزگذاری می‌شوند تا تراکنش‌های صورت گرفته از امنیت کافی برخوردار باشد. کاربرد ارز دیجیتال مشابه ارز واقعی بوده و  با شیوه‌های مخصوص به خود با ارز دیجیتال خرید و فروش، تبادل ارزی، تراکنش و امثال این را انجام داد.

کارکرد ارز دیجیتال به صورت همتا به همتا بوده و هیچ واسطه‌ای وجود ندارد و تنها تبادلات بر روی یک شبکه مرکزی غیرمتمرکز که به بلاکچین معروف است، باید انجام شود‌.

انواع ارز دیجیتال

 • بیت کوین (BTC)

بیت کوین (Bitcoin) را باید پرچمدار ارزهای دیجیتال نامید. طلای دیجیتال  که با ورود خود در سال ۲۰۰۹ و پیشرفت روزافزون تا سال ۲۰۱۷ تحولی بزرگ در این عرصه به وجود آورد به طوری که ارزهای دیگر را بر مبنای آن ارزیابی می‌کنند و نیز ارزهای دیجیتال نوینی بر پایه آن ساخته می‌شود که به فورک کوین یا انشعابات کوین مشهور هستند. برای وارد شدن به بازار بیت کوین نیازی به سرمایه نیست و هر شخص تنها با داشتن یک کامپیوتر قادر به خرید و فروش بیت کوین است.

 • اتریوم (ETC)

اتریوم (Ethereum) رقیب جدی بیت کوین که دومین ارز دیجیتال پرطرفدار و محبوب در دنیا است. شبکه‌ ای در جهت توسعه و ایجاد اپلیکیشن‌ها که ارز استخراج شده ، توسط کاربران به اتر (Ether) نامیده می‌شود.‌ از سال ۲۰۱۶ به بعد اتریوم به دو دسته اتریوم کلاسیک (ETC) و اتریوم ETH تقسیم شد.

 • کَش (BCH)

بیت کوین کش (Bitcoin Cash) یکی از فورک‌های بیت کوین است که از روی آن با ساختار و قوانین جدیدی پدید آمده اند.

 • پیر کوین (Perecoin)

از قدیمی‌ترین ارزهای دیجیتال که با هدف صرفه ‌جویی در انرژی توسط گروهی با نام مستعار “sunny king” به همراه پرایم کوین در سال ۲۰۱۲ وارد بازار شد. پیرکوین نیز بر پایه بلاکچین و ساختاری مشابه بیت‌ کوین دارد.

 • ریپل (XRP)

ریپل یکی دیگر از ارزهای دیجیتال قدرتمند که تا رتبه دوم ارزهای پرطرفدار صعود کرده است اما چندی بعد تنزل پیدا کرد. ریپل شبکه‌ای متمرکز برای بانک‌ها به منظور انتقال پول است. در فرایند انتقال پول ابتدا به توکن (XRP) که همان ارز دیجیتال است، مبدل گشته و در بانک مقصد به صورت پول در می‌آید.

 • تتر ( Tether)

این ارز که با نماد (USDT) و سکه پایدار شناخته شده ، تتر از دلار آمریکا پشتیبانی کرده و به صورت همتا به همتا بدون هیچ محدودیتی انجام می‌شود.

 • زی کش (Zcach)

از مهم‌ترین و امن‌ترین ارزهای دیجیتال در جهان است که مانند بیت کوین و اتریوم بر پایه بلاک چین بوده و اوپن سورس است. زی کش را به خاطر امنیت بالای آن می‌شناسند.

 • دش (Dash)

ارز دش در سال ۲۰۱۴ در ابتدا با نام Xcoin عرضه شد ولی چندی بعد Darkcoin و امروزه دش نامیده می‌شود. این ارز فورک بیت کوین بوده اما سرعت و حفظ حریم شخصی پایین‌تر از آن دارد.

 • لایت کوین (LTC)

عملکردی مشابه بیت کوین داشته و به برادر کوچکتر آن و به نقره دیجیتال معروف است. ارزی همتا به همتا که در سال ۲۰۱۱ به وجود آمد و از سرعت تراکنش بالاتری نسبت به بیت کوین برخوردار است اما محدودیت عرضه داشته و در حدود ۸۴ میلیون توکن است.

 • ارز EOS

این ارز مشابه اتریوم و در اصل جهت رقابت با آن وارد بازار شد. پلتفرم بلاکچینی که شبکه‌ای با سرعت بالاتر از اتریوم برای پشتیبانی از اینترنت اشیا (IOT) به وجود می‌آورد EOS توسطDan Larimer  در یک ICO به بازار ارزهای دیجیتال وارد شده است قدرت پشتیبانی از ۵۰ هزار تراکنش در هر ثانیه را دارد.

 • کاردانو (ADA)

یکی از پلتفرم‌های مشابه اتروم که با هدف دریافت و ارسال پول توسط چارلز هاپکینسون (موسس اتروم) در سال ۲۰۱۵ به وجود آمده و حدود ۹۵ درصد از شرکت‌های ژاپنی از آن پشتبانی می‌کنند از این رو به اتریوم ژاپن مشهور است.

 • استلار ( XLM)

از ارزهای معتبر و موفق بوده به طوری که در سال ۲۰۱۷ رشد چشمگیر ۲۹۰۰۰ درصدی را داشته است. استلار پس از اختلاف نظر دو تن از موسسان ریپل با دیگر اعضا، به وجود آمد که برخلاف ریپل اوپن سورس بوده اما مشابه آن برای تراکنش‌هاس سریع و انتقال پول است.

 • ارز NEO

تا حدود زیادی شبیه اتروم بوده و پلتفرم شبکه‌ای جهت انتقال و توسعه قراردادهای هوشمند است که به گفته کارشناسان حوزه بلاکچین، در آینده و بر اقتصاد نوین و هوشمند بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

 • آیوتا (IOTA)

آیوتا در واقع یک دفتر توزیع عمومی یا public distributed ledger بوده که هر تراکنش‌ اتفاق افتاده در شبکه خود را به اسم Tangle در ساختار جدیدی به نام (Directed Acyclic Graph) که اختصارا DAG گفته می‌شود، نگهداری کرده و با حذف انرژی برای استخراج، کارمزد را به صفر رسانده است.

مزایای ارز دیجیتال

۱. حذف واسطه‌ها و دلالان در معاملات ارزی

۲. پنهان کردن هویت اشخاص طرف معامله

۳. کارمزد کم و در حد صفر تراکنش‌ها

۴. سرعت بالای تراکنش

۵. انتشار ارز بدون پشتوانه مالی

۶.امنیت بالای ارز

۷. غیرقابل هک بودن ارز

۸. امکان انتقال پول به بانک‌ها بدون درنظر گرفتن قوانین کشورها

 

معایب ارز دیجیتال

۱. غیر قابل برگشت بودن تراکنش

۲. عدم امکان پیگیری

۳. نوسانات زیاد قیمت‌ها

۴. امکان هک شدن صرافی‌ها و درگا‌ه‌های پرداخت

۵. ریسک از دست دادن پول

 

دیدگاه خود را بیان کنید

You must be logged in to post a comment.*