از واردکننده به صادرکننده مبلمان

...

سی‌ و‌ دومین نمایشگاه بین‌ المللی تخصصی صادراتی صنعت مبلمان، صبح روز چهارشنبه ۱۴ تیرماه با حضور رئیس اتاق بازرگانی تهران افتتاح شد.

به گزارش  اتاق تهران، نمایشگاه HOFEX 2023 با حمایت اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مبلمان ایران از روز چهارشنبه ۱۴ تیر ماه آغاز به کار کرد به مدت چهار روز در محل دائمی نمایشگاه بین‌ المللی تهران ادامه دارد.

در این رویداد، بیش از ۲۵۰ واحد تولیدی و صنعتی مبلمان ایران تولیدات خود در زمینه مبلمان منزل و اداری به نمایش گذاشته‌ اند.

 رئیس اتاق تهران، پس از افتتاح این نمایشگاه بین‌ المللی و تخصصی، در جمع خبرنگاران با اشاره به جایگاه صنعت مبلمان در اشتغال کشور که بر اساس برآوردها، نزدیک به ۱۰ درصد از میزان اشتغال ایران را دربر می‌گیرد، بر تسهیل‌ سازی در کسب‌و‌کار و فعالیت صنعتی این بخش تاکید کرد و یادآور شد که تولیدات مبلمان در کشور این ظرفیت را دارد تا سهم بزرگی از صادرات غیرنفتی ایران را به‌دوش گیرد.

رئیس اتاق تهران با اشاره به مستندات صنعتگران مبلمان کشور مبنی بر ایجاد و فعال بودن خوشه‌های صنعتی مبلمان در کشورهای اطراف و همسایه ایران، افزود: واحدهای تولیدی در صنعت مبلمان به توان رقابتی مناسبی برای حضور پر رنگ‌تر در بازارهای صادراتی دست یافته‌ اند، از این رو، دستگاه‌های اجرایی و متولی در امر صادرات باید به کمک صنایع پویا و به‌روز شده این بخش آمده و مسیر ورود تولیدات داخلی مبلمان ایران به بازار مصرف‌گرا دیگر کشورها را فراهم کنند.

نجفی‌عرب با تاکید بر اینکه در اتاق بازرگانی تهران طی تعامل و هم‌ فکری با تشکل‌ها و انجمن‌ های تخصصی، راه‌کارهای توسعه‌ ای برای کسب‌ و‌ کارها و صنایع بخش‌ خصوصی تبیین خواهد شد و مطالبات تسهیل‌ گرانه در محیط کسب‌ و‌ کار را با دولت در میان خواهیم گذاشت، تصریح کرد اتاق تهران از ظرفیت قانونی خود برای ایجاد محیط امن و توسعه‌ گرانه کسب‌ و‌ کارهای بخش‌خصوصی استفاده خواهد کرد.

 عضو هیات نمایندگان اتاق تهران و رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مبلمان نیز در حاشیه مراسم افتتاحیه نمایشگاه HOFEX 2023، در گفت‌و‌گو با روابط عمومی اتاق تهران، با اشاره به اینکه صادرات مبلمان اداری و خانگی تولید شده در ایران قابلیت دست‌ یابی به رقم ۵۰۰ میلیون دلار در سال را دارد، گفت: تا دهه ۸۰ خورشیدی، میزان واردات مبلمان به ایران حدود ۴۰۰ میلیون دلار بود که این میزان در حال حاضر به صفر نزدیک شده‌است و واحدهای تولیدی و صنعتی مبلمان کشور تنها برای تامین بخشی از مواد اولیه، به واردات متکی هستند و امروز صنایع این بخش صادرات و ارزآوری نزدیک به ۸۰ میلیون دلاری را برای کشور به ارمغان آورده‌اند.

 رفع برخی از موانع و مشکلات پیش‌ روی صنایع این بخش از جمله تخصیص ارز برای تامین و ترخیص به موقع مواد اولیه را مقدمه‌ ای برای توسعه صادرات تولیدات مبلمان ایران دانست و یادآور شد که در صورت تسهیل در فرآیندهای کسب‌و‌کار در این صنعت، بازارهای صادراتی مبلمان ایران از کشورهای عراق، دبی، قطر، جمهوری آذربایجان و ارمنستان و برخی دیگر از کشورهای آسیای میانه، فراتر خواهد رفت.

دیدگاه خود را بیان کنید

You must be logged in to post a comment.*