افزایش ۱۲درصدی صادرات کالا‌های غیرنفتی

ناظر گمرکات خوزستان گفت: محصولات کشاورزی و مصالح ساختمانی، فراورده‌های پتروشیمی، بنزن، لوازم مکانیکی، فولاد، مصنوعات فلزی و صنایع دستی از مهمترین کالا‌های صادراتی از گمرکات خوزستان بوده است.

بهروز قره‌بیگی ، چین، هند، ترکیه، عراق، روسیه، پاکستان، افغانستان و کشور‌های حوزه خلیج فارس را مقصد اصلی کالا‌های صادراتی از گمرکات خوزستان عنوان کرد.

ناظر گمرکات خوزستان در ادامه افزود: همچنین در هشت ماه امسال ۱۱میلیون و ۷۲۲هزار تُن کالا به ارزش۶ میلیارد و ۹۲۰میلیون دلار کالا از طریق گمرکات خوزستان وارد کشور شده که در هم سنجی با مدت مشابه پارسال از نظر ارزشی یک درصد کاهش و از نظر وزنی چهار درصد کاهش داشته است.

به گفته قره‌بیگی، کالا‌های اساسی (نهاده‌های دامی وغلات) مواد اولیه، کودشیمیایی، وسایل مکانیکی و الکترونیکی از مهمترین کالا‌های وارداتی از طریق گمرکات خوزستان بوده است.

وی اظهار داشت: مبدا کالا‌های وارداتی به گمرکات خوزستان کشور‌های چین، هندوستان، ترکیه، امارات متحده عربی، برزیل، آرژانتین و آلمان بوده است.

گمرکات خوزستان از نظر وزن کالا‌های صادراتی مقام نخست و از نظر ارزش کالا‌های صادراتی جایگاه دوم یا سوم کشوری را دارد.

چهار اداره کل گمرک بندر امام خمینی (ره)، اهواز، خرمشهر و آبادان در خوزستان فعال هستند که از این حیث استان خوزستان رتبه نخست را در کشور دارد.

دیدگاه خود را بیان کنید

You must be logged in to post a comment.*