افزایش ۱۳۳ درصدی کالا‌های وارداتی در سال ۹۸

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری صدا و سیما از مرکز آمار ایران، تغییرات شاخص قیمت کالا‌های وارداتی مبتنی بر داده‌های ریالی در سال ۹۸ نسبت به سال قبل، ۲۹۵،۲ درصد است که در مقایسه با تورم سال ۹۷ (برابر با ۱۶۲.۲ درصد) حدود ۱۳۳ واحد درصد افزایش داشته است.

تورم سالانه

در گروه‌های اصلی طبقه بندی HS کمترین نرخ تورم در بخش ریالی مربوط به گروه «چربی‌ها و روغن حیوانی و …» (۱،۶ درصد) و بیشترین نرخ مربوط به گروه «ادوات برقی، اجزاء و…» (۴۲۹.۹ درصد) است.
مرکز آمار ایران همچنین اعلام کرد: قیمت کالا‌های وارداتی یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر میزان مبادلات خارجی کشور‌ها و نیز یکی از عوامل تعیین کننده رابطه مبادله است و تغییرات آن‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است.
در طرح شاخص قیمت کالا‌های وارداتی تاکنون از همه کد‌های تعرفه وارداتی کشور سال ۱۳۹۰ (سال پایه) استفاده شده است که پس از بررسی‌های به عمل آمده، سال ۱۳۹۵ به عنوان سال پایه جدید آن در نظر گرفته شد و گزارش حاضر بر اساس کد‌های تعرفه وارداتی کشور سال ۱۳۹۵ (سال پایه جدید) ارائه می‌شود. روش جمع‌آوری اطلاعات با استفاده از آمار‌های ثبتی گمرک جمهوری اسلامی ایران و طبقه بندی مورد استفاده سیستم طبقه بندی نظام هماهنگ شده توصیف و کدگذاری (HS) می‌باشد. نتایج حاصل از این طرح در سطح کل کشور و برای ۲۰ گروه اصلی طبقه بندی HS قابل انتشار است و به تفکیک دلاری و ریالی محاسبه و منتشر می‌شود.
ذکر این نکته ضروری است که برای محاسبه شاخص سال ۱۳۹۸ از داده‌های مقدماتی گمرک جمهوری اسلامی استفاده شده است؛ لذا نتایج اعلام شده به صورت مقدماتی بوده و استفاده از آن‌ها بایستی با ملاحظه انجام شود.
گفتنی است که پس از استخراج و ارائه داده‌های قطعی سال ۱۳۹۸ توسط گمرک جمهوری اسلامی ایران، شاخص واردات نیز از سوی مرکز آمار بازنگری شده و ارقام نهایی شاخص مربوط به این دوره مجدداً به صورت قطعی منتشر خواهد شد.

دیدگاه خود را بیان کنید

You must be logged in to post a comment.*