اقدامات گمرک برای ترخیص کالاهای اساسی

در نشستی مشترک با حضور رئیس کل گمرک ایران، نمایندگان معاون اول رئیس جمهور و مسئولان سازمان های دخیل در امر تجارت در محل بندر امام خمینی (ره)، آخرین وضعیت واردات کالاهای اساسی بررسی شد.

علیرضا مقدسی رئیس کل گمرک ایران در این نشست گفت: با اقدامات گمرک ایران و تسهیلات ارائه شده، ۷۵۰ هزار تن کالاهای اساسی از گمرک بندر امام خمینی (ره) در حال ترخیص است که از این میزان طی ۲ روز گذشته ۲۵۰ هزارتن از گمرک ترخیص شده و مابقی آن پس از ارائه مجوز از سوی سازمان های مرتبط و تامین حقوق ورودی آن ترخیص می شود.

رئیس کل گمرک ایران به ۴ اقدام گمرک برای تسهیل و تسریع در ترخیص کالاهای اساسی از گمرکات اشاره کرد و افزود: استفاده از ظرفیت ماده ۴۲ قانون امور گمرکی، ماده ۶ قانون امور گمرکی، ترخیص نسیه و درصدی کالاها از جمله اقدامات و تسهیلات ارائه شده گمرک است تا در ترخیص کالاهای اساسی تسریع شود.

با استفاده از ظرفیت ماده ۴۲ قانون امور گمرکی با تقاضای وزیر دستگاه مرتبط، گمرک کالا را بدون اخذ حقوق وروری و برای مهلت یک ماهه ترخیص می کند. وی گفت: همچنین با استفاده از ظرفیت ماده ۶ قانون امور گمرکی، گمرک نسبت به ترخیص کالاها بدون اخذ حقوق ورودی تا ۱۵ بهمن ماه برای دستگاه های دولتی اقدام خواهد کرد.

مقدسی در این نشست با تاکید بر اهمیت ترخیص کالاهای اساسی در سریعترین زمان ممکن افزود: علاوه بر تسهیلات ارائه شده، گمرک ایران برای سرعت بخشیدن هر چه بیشتر به تشریفات گمرکی کالاهای اساسی به صورت شبانه روزی آمادگی کامل دارد.

دیدگاه خود را بیان کنید

You must be logged in to post a comment.*