انتقال پول از ایران به حساب بانکی ترکیه

انتقال پول از ایران به حساب بانکی ترکیه

شرایط و موقعیت جغرافیایی کشور ترکیه باعث شده تا این کشور نقش پلی بین قاره آسیا و اروپا بازی کند. روابط تجاری گسترده این کشور با دیگر کشورهای جهان از جمله ایران از قدیم تاکنون وجود داشته است. کیفیت سیستم آموزشی در دانشگاه‌های این کشور و برنامه‌های وسوسه ‌انگیزی که با مشارکت دانشگاه‌های اروپایی و امریکاییِ مطرح برگزار می‌شود، سالانه دانشجویان بسیاری را روانه ترکیه می‌کند که برای پرداخت هزینه‌ها نیاز به انتقال وجه دارند. وجود مشکلاتی که برای ایران در زمینه انتقال ارز ایجاد شده است، بسیاری از تاجران و دانشجویان را دچار مشکل کرده و انتقال پول به خارج از کشور را به یکی از دغدغه‌های ایرانیان تبدیل کرده است. برای هموار کردن این موانع راه‌ ‌هایی وجود دارد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

انتقال پول از ایران به ترکیه از طریق صرافی

بهترین و مطمئن‌ترین راه برای انتقال پول از ایران به حسابی در ترکیه مراجعه به صرافی است تا با این رویه، کار را به دست کاردان سپرد. در نتیجه مبادلات و انتقالات مالی بسیاری از ایرانیان، روش‌های متعددی از سوی صرافی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد تا مبلغ مورد نظر به حساب گیرنده واریز شود.

انتقال پول از ایران به ترکیه از طریق حواله ارزی سوئیفت

یکی از رایج‌ترین و مطمئن‌ترین راه ‌ها برای انتقال پول از ایران به ترکیه یا هر کشور دیگری، استفاده از حواله ارزی سوئیفت است، در این روش پول به حساب یک بانک انتقال می‌یابد و مقصد می‌تواند هر بانک معتبری در هر جای دنیا باشد.

پروتکل سوئیفت در سال ۱۹۷۳ در شهر بروکسل پایتخت بلژیک پایه‌گذاری شد و تا به امروز در ۲۰۹ کشور جهان در ۹هزار بانک و موسسه مالی کاربرد دارد.

کد سوئیفت کدی است که برای شناسایی موسسات مالی مقصد به‌کار می‌رود. این کد ۸ تا ۱۱ رقمی، نمایان‌گر بانک مقصد، کشور مقصد، منطقه جغرافیایی و کد شعبه است. کارمزدِ حواله‌ای که از این طریق صادر می‌شود، با توجه به مبلغ ارسالی و کشور مقصد رقم متفاوتی دارد. بخش مهمی از این کارمزد متعلق به بانک‌های واسطه است؛ به دلیل ارتباط مستقیم، کارمزد حواله سوئیف به این کشور هزینه کمتری دارد.

بانک‌های کشور ترکیه به سیستم بین‌ المللی متصل هستند و به دلیل تحریم‌ های جهانی علیه ایران در نظام بانکی، انتقال مالی به ترکیه کمی دشوار است. برای انتقال مالی از طریق سوئیفت به حسابی در یکی از بانک‌های ترکیه باید به مواردی توجه کنید:

نام دارنده حساب (مقصد)

IBAN NUMBER

کد سوئیفت

نام دقیق بانک مقصد

کد شعبه

انتقال پول از ایران به حساب بانکی ترکیه ممکن است از چند ساعت کاری تا ۴ روز کاری طول بکشد؛ باتوجه به این که بانک ‌های ترکیه در روزهای تعطیل رسمی و شنبه‌ها و یکشنبه‌ها تعطیل هستند.

 

انتقال پول از ایران به ترکیه از طریق پی‌پال

پِی ‌پَل یا پی ‌پال PayPal نام یک شرکت آمریکایی است که توسط پیتر تیل و مکس لوچین با ایده ایجاد یک واحد پولی بین‌المللی در خارج از کنترل دولت ایجاد شد و امروز بیش از ۲۳۲ میلیون حساب دارد که بیش از ۸۷ میلیونِ آن فعال هستند. این شرکت در حال حاضر در زمینه تجارت الکترونیکی و سامانه انتقال وجه الکترونیکی به‌ صورت آنی فعالیت می‌کند و جایگزین مناسبی برای شیوه‌ های سنتی نقل و انتقال وجه نقد همانند چک و حواله پولی است.

این روش برای افرادی مناسب است که یک حساب در بانک‌های خارجی دارند. برای استفاده از خدمات پی‌پال باید در وب سایت  PayPal.com  یک حساب کاربری ایجاد کنید. به منظور جلوگیری ازهرگونه خللی در روند انتقال پول، در ایجاد حساب کاربری باید اطلاعات شخصی درست و دقیق وارد شود.

برای فعال کردن این حساب باید به یک حساب بانکی یا کارت اعتباری یا نقدی متصل شد. در این صورت می‌توانید موجودی ارزی کارت اعتباری یا نقدی خود را به پی‌پال انتقال دهید. همچنین می‌توان به صورت مستقیم از طریق حساب پی‌پال، موجودی حساب یا کارت را به یک حساب پی‌پال دیگر انتقال داد.

انتقال پول از ایران به ترکیه از طریق مانی‌گرام

سیستم بین ‌المللی آنلاین برای انتقال پول به سراسر دنیا مانی‌گرام نام دارد که دارای شعب بسیاری در تمام نقاط جهان است. این شرکت در سال ۱۹۴۰ میلادی در دالاس تگزاس بنیان گذاشته شد و در حال حاضر پس از شرکت وسترن یونیون دومین شرکت مطرح در زمینه انتقال پول محسوب می‌شود. مانی‌گرام در بیش از ۲۰۰ کشور فعالیت دارد و ۳۴۷۰۰۰ نمایندگی را در سراسر جهان مستقر کرده است.

برای استفاده از این سیستم الکترونیکی انتقال پول معتبر، شخص فرستنده باید با مدارک شناسایی و وجه پرداختی به یکی از نمایندگی‌های این شرکت مراجعه کند. در این صورت، مانند بانک‌های بومی باید برای انتقال وجه فرمی پر کند؛ در این فرم، نام و نام خانوادگی فرد فرستنده و نام، نام خانوادگی و نام شهر فرد گیرنده باید به‌درستی درج شود. این فرم به همراه وجه موردنظر به کارگزار سپرده می‌شود.

پس از انجام انتقال توسط کارگزار، کدی هشت رقمی به فرستنده داده می‌شود که باید به دست فرد گیرنده در خارج از کشور برسد. توجه داشته باشید که این کد تنها راه دریافت پول است و به اندازه مبلغ ارسالی اهمیت دارد. فرد گیرنده با در دست داشتن مدارک شناسایی عکس‌دار باید به شعبه شرکت مانی‌گرام در شهر خود مراجعه کند و با ارئه کد هشت رقمی، پول را دریافت کند.

دیدگاه خود را بیان کنید

You must be logged in to post a comment.*