تامین ارز مورد نیاز واردات کالا‌های اساسی

عباس قبادی با اشاره به قاچاق دام زنده از مرز‌های کشور افزود: از مجموعه مرزبانی، دستگاه‌های نظارتی و مجموعه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز می‌خواهیم تا به گونه‌ای برای مبارزه با قاچاق دام برنامه ریزی کنند، تا شرایط قاچاق و ریسک قاچاق به حداکثر برسد و این مساله منجر به بروز مشکل برای کشور نشود، البته دامپزشکی در شهر‌های مرزی محدودیت‌هایی را ایجاد کرده که امیدواریم نتیجه بخش باشد.

وی با اشاره به موضوع آنفلوانزای مرغی گفت: براساس گزارشی که توسط دامپزشکی در جلسه امروز ارائه شد اقدامات خوبی در این باره انجام شده و علیرغم اینکه کشور‌های همسایه درگیر این موضوع هستند، اما بیماری آنفلوانزای مرغی در کشور مساله خاصی را بوجود نیاورده است.

قبادی درباره تامین کالا‌های مورد نیاز شب عید از جمله آجیل، خشکبار، شیرینی، کیف و کفش و پوشاک، افزود: مقرر شد تا در جلسه هفته آینده ستاد تنظیم بازار رئیس اتاق اصناف به ارائه آخرین اقدامات برای تامین و توزیع کالا‌های مورد نیاز شب عید بپردازد.

وی با بیان اینکه در جلسه امروز ستاد تنظیم بازار تسهیل واردات کاغذ مورد تاکید قرار گرفت، گفت: با توجه به افزایش قیمت کاغذ در هفته‌های اخیر خوشبختانه اقدامات موثری از سوی بانک مرکزی برای تسهیل ورود کاغذ و مواد اولیه آن انجام شده است.

قبادی با بیان اینکه قیمت فولاد در بازار تقریبا کاهشی است، افزود: قیمت محصولات پتروشیمی و سیمان اگرچه افزایشی بوده، اما این افزایش قیمت با توجه به اینکه این محصولات در بورس کالا عرضه می‌شود و قیمت‌ها متاثر از قیمت‌های بورس کالا بوده است بنابراین افزایش قیمت در چارچوب صورت گرفته است.

دبیر کارگروه تنظیم بازار با اشاره به اقدامات بانک مرکزی برای تامین ارز گفت: بانک مرکزی تمام ارز مورد نیاز سال ۹۹ و آنچه که در برنامه بوده را به اتمام رسانده اند و به ما برای تامین ارز سه ماه آینده قول داده اند بطوری که به ما اعلام کرده اند خرید‌های مورد نیاز سه ماه اول سال آینده را انجام دهیم و اعلام کرده اند که ارز مورد نیاز سه ماه اول سال را تامین کرده اند و به موقع نیز پرداخت می‌شود.

وی با اشاره به گزارش بنادر کشور اظهار داشت: بالغ بر ۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تن در حال حاضر کالا در بنادر (گمرک و روی کشتی) کشور موجود است که ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تن از آن کالای اساسی است.

قبادی گفت: روند ورودی و خروجی کالا رضایت بخش است و در بعضی اقلام مانند کنجاله، جو، ذرت ورود کالا به کشور کاملا امیدوار کننده است.

دبیر کارگروه تنظیم همچنین به قیمت گذاری مواد سلولزی اشاره کرد و افزود: مقرر شد تا تولید کنندگان در این باره هفته آینده به کارگروه مربوطه مراجعه کنند.

دیدگاه خود را بیان کنید

You must be logged in to post a comment.*