تثبیت قیمت صدها گوشی وارداتی با پشتوانه ارز نیما

روند بازار تلفن همراه در گذشته به دلیل واردات بدون ضابطه، به شدت با نوسانات ارزی همخوان بود. این درحالی است که در یکی دو سال، تامین ارز واردات تلفن همراه به عنوان یکی از ارزبرترین کالاهای مصرفی از طریق سامانه نیما انجام شده و عملا ارتباط یک به یک نوسان ارز با نوسانات قیمتی  بازار مذکور قطع شده است.

اما اواخر هفته قبل قیمت نجومی گوشی آیفون در شبکه‌های اجتماعی خبر ساز شد. این قیمت‌ها درحالی در فضای رسانه ای دست به دست میشد که حداکثر قیمت مدل مذکور در بازار جهانی حدود ۱۲۰۰ دلار میباشد. بر این اساس حتی با دلار ۴۰ هزار تومانی نیز فاصله زیادی تا قیمت تعیین شده در فضای مجازی  برای آخرین مدل آیفون وجود دارد.

هرچند اخیرا اعلام شده که گوشی‌های آیفون وارد شده از طریق مسافری رجیستر نمی‌شوند اما نگاهی به بازار تلفن همراه که عرضه آن از مسیر قانونی صورت گرفته ثبات قابل توجهی را با وجود التهاب ارزی اخیر پشت سر گذاشته است.

در واقع هرچند دلار در بازار آزاد از مرز ۴۲ هزار تومان فراتر رفت اما قیمت ارز در سامانه نیما تفاوتی نکرده است، بر این اساس بسیاری از مدل‌های تلفن همراه از جمله سامسونگ و… که از طریق سامانه نیما ارز وارداتی آنها تامین شده با نوسان قیمت چشم گیری مواجه نشدند.

دیدگاه خود را بیان کنید

You must be logged in to post a comment.*