تجارت بین‌الملل

تجارت بین‌المللی

اصولاً با تجارت داخلی متفاوت نیست، چون انگیزه و رفتار طرفین در تجارت اساساً بسته به اینکه تجارت درون مرز است یا نه تغییر نمی‌کند. بلکه تفاوت اصلی گرانتر بودن تجارت خارجی از تجارت داخلی است . دلیل آن هزینه‌ های تحمیلی برای تجارت بین‌المللی مانند هزینه های حمل و نقل، تعرفه‌ های گمرکی، هزینه ‌های زمانی ناشی از تاخیرهای مرزی و هزینه‌ های مربوط به تفاوت ‌های کشوری مانند زبان، سیستم قانونی و یا فرهنگ متفاوت است.

وظایف فورواردری

شامل مجموعه ای از خدماتی است که طی آن یک شخص حقیقی و یا حقوقی در ازای دریافت مزد مشخصی، تمامی شرایط انتقال کالا از یک کشور به کشور دیگر را فراهم می سازد. درواقع فورواردری باربری یک واسطه است که به نمایندگی از وارد کنندگان، صادر کنندگان و یا سایر شرکت ‌ها و اشخاص، سازمان دهی وسایل حمل و نقل ایمن، کارآمد و مقرون ‌به ‌صرفه را برای انتقال مطمئن کالا در بین کشورها بر عهده دارد.

شرکت های حمل و نقل بین المللی

در حوزه فورواردری بار فعالیت های مهمی را انجام می دهند. عبارتند از: تنظیم و انعقاد قرارداد حمل با صاحب کالا، ارسال بارنامه، جمع آوری بار و انبارداری کالا، بسته بندی کالا با توجه به نوع قرارداد با کارفرما، بیمه بار ، انجام تمامی تشریفات و عملیات گمرکی در کشور مبدا ، اخذ مجوزهای لازم مربوطه و … شرکت های فورواردری بار معمولاً حرکت کالا را به یک مقصد بین‌المللی ترتیب می‌دهند. همچنین به عنوان متصدی حمل و نقل بین‌المللی نیز شناخته می شوند که به آن‌ها امکان آماده‌سازی و پردازش اسناد و فعالیت‌های مربوط به محموله ‌های بین‌المللی را می‌دهد.

خدمات فورواردی نیز شامل ۴ بخش اصلی فورواردر هوایی ، فورواردر دریایی، فورواردر زمینی و فورواردر ریلی می شود که با در نظر گرفتن نوع کالاها تحویل آن به مشتریان، مدیران ارسال کالا بهترین نوع آن را برای حمل و نقل کالا در نظر می گیرند و خدمات خطوط هوایی، خطوط کشتیرانی و  یا حمل و نقل ریلی را ترتیب می‌دهند و از این که محموله در کم‌ترین زمان ممکن، با استفاده از یک روش دوستانه و سازگار با محیط‌ زیست با در نظر گرفتن  مناسب ترین قیمت به مقصد می رسد؛ اطمینان حاصل می کنند.

ارسال کننده بار به عنوان متصدی حمل و نقل بار یکی از اعضای ضروری جامعه بین‌المللی حمل و نقل بین‌المللی است و از تخصص خود در مورد نرخ‌ های مربوط به حمل بار استفاده کرده تا بهترین و به صرفه ترین شرایط انتقال را  برای صاحبان کالا فراهم آورد. بعلاوه متصدی می‌تواند به اسناد صادرات و گمرک، بیمه و بندر و هزینه ‌های مرزی نیز رسیدگی کند. از این رو صادرکنندگان کوچک، قبل از انتقال کالا با یک متصدی حمل و نقل مطمئن و با تجربه مشورت می‌کنند. عبارات “ فورواردر بار” ، “forwarder بار” و یا “مامور ارسال” عبارت عمومی از انواع عملکردهای تخصصی در این حرفه هستند. آنها به عنوان تامین‌کنندگان تدارکات ارسال بار برای شخص ثالث نیز شناخته می شوند.

حمل و نقل باری مدرن و خدمات فورواردری امروزی  بسیار فراتر از حمل و نقل دلالان و شرکت های حمل و نقل باربری معمولی است به طوری که مدیران این شرکت ها مسئول حرکت کارآمد میلیاردها دلار کالا در ده ‌ها کشور در هر روز هستند. بنابراین آن دسته شرکت هایی که در سطح بین‌المللی فعالیت می‌کنند باید مجوز واردات و صادرات لازم را در هر کشوری که در آن کار می‌کنند داشته باشند. یک شرکت بزرگ حمل بار باید یک سیستم منحصر به فرد و شناخته ‌شده را برای ردیابی هر محموله، تایید تغییرات حامل و پیگیری تحویل کالا به همراه داشته باشد.کارگزار مربوطه نیز باید محموله‌ ها را به درستی بسته‌بندی کند، سپس کانتینرهای مربوطه را سفارش دهد و آنها را در مکان مشخص شده به حامل تحویل دهد. این کارگزاران همچنین از متخصصان گمرکی برای مدیریت محموله ‌های بین‌المللی و آماده سازی اظهارنامه های صادرات و واردات استفاده می‌کنند.

 

دیدگاه خود را بیان کنید

You must be logged in to post a comment.*