تحویل ۶۰ هزار خودروی خارجی تا پایان سال

اوایل شهریورماه بود که جناب علی‌آبادی، وزیر صنعت، معدن و تجارت کشور در هفته دولت و در حاشیه برگزاری مراسم تحویل خودروهای وارداتی ۱۴۰۲ به مشتریان، از تحویل خودروهای وارداتی تا ۴ ماه آینده خبر داد.

تقریبا یک ماه، این مسئول محترم در حضور رئیس‌جمهور، ادعای جدیدی را پیرامون عرضه خودروهای وارداتی مطرح کرده است. به گفته وی، تاکنون حدود ۱۵۰۰ خودروی خارجی به مشتریان تحویل شده و از ماه آینده (آبان ماه ۱۴۰۲)، حدود ۱۰ هزار خودرو به طور ماهانه در دسترس خریداران قرار می‌گیرد، به نحوی که تا پایان سال، ۶۰ هزار خودروی خارجی تحویل مشتریان شود.

البته که ادعای جدید وزیر صمت تاحدی اغراق‌ آمیز و ناشدنی به نظر می‌رسد. حتی در بین سال‌های ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۵ که خبری از تحریم‌های شدید بین‌المللی نبود و اقتصاد ایران تورم ۵۰ درصدی نداشت، بازهم آمار واردات خودرو به طور سالانه به رقم حداکثر ۷۰ هزار دستگاه اشاره می‌کرد.

در حال حاضر هرچند واردات خودرو تاحدی روی غلتک افتاده و دست‌کم ترخیص برخی برندها از گمرک با سرعت بیشتری انجام می‌شود، ولی با توجه به نابسامانی‌های متعدد در بازار و احتمال اخذ تصمیمات ناگهانی در مورد قیمت‌گذاری، کانال مجاز و نحوه عرضه و …، بعید به نظر می‌رسد وعده وزیر صمت عزیز تا پایان سال تحقق پیدا کند، دست‌کم نه با آمار ۶۰ هزار دستگاه!

دیدگاه خود را بیان کنید

You must be logged in to post a comment.*