تخصیص ارز جهت واردات قطعات هواپیما

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی ترخیص قطعات هواپیما از گمرک با مصوبه شورای عالی امینت ملی مرتفع شده است، گفت: چالشی که اکنون شرکت‌های هواپیمایی با آن مواجه هستند‌ این است که تخصیص ارز توسط بانک مرکزی زمان‌بر بوده و شرکت‌ها باید ۴۵ تا دو ماه در انتظار بمانند که ارز مورد نیاز آنها تخصیص پیدا کند.

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، مقصود اسعدی سامانی با بیان اینکه درخواست انجمن و شرکت‌ها کاهش این مدت زمان است،وقتی تعویض قطعات هواپیما ضرورت پیدا می‌کند، شرکت باید بلافاصله این قطعه را سفارش داده و آن را خریداری کند. شرکت‌ها درخواست خود را برای تامین ارز از طریق سامانه جامع تجارت اعلام می‌کنند و حدود ۴۵ روز تا دو ماه طول می‌کشد تا بانک مرکزی کد تخصیص را صادر کند

این درخواست برای تامین ارز به بانک عامل ارجاع شده و این مرحله نیز ۱۵ تا ۲۰ روز زمان می‌برد. از این رو درخواست ما تسریع این فرآیند است تا شرکت‌ها بتوانند به فوریت قطعات مورد نیاز خود را تامین کنند. اگر این فرایند به موقع انجام نشود، منجر به زمین‌گیری هواپیما شده و از میزان عرضه صندلی کاسته خواهد شد.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی در بخش دیگری از توضیحات خود گفت: گمرک از اوایل اردیبهشت امسال، ترخیص‌ قطعات هواپیما که منشأ ارز آن برای متولی سیاست ارزی، نامعلوم محسوب می‌شد را هم انجام نمی‌داد و اعلام می‌کرد که طبق مصوبه بانک مرکزی منشأ ارز خرید قطعه باید مشخص باشد؛ در حالی که این قطعات از چند ماه قبل ثبت سفارش شده‌ و یا ارز آنها از منابع ارزی خارج از کشور خود شرکت‌ها تامین شده بود. این مساله سبب شده بود که قطعات هواپیما برای مدت زیادی در گمرک بماند و شرکت‌های هواپیمایی در موضوع فعال‌سازی ناوگان دچار اختلال شوند.

به گفته این عضو کمیسیون حمل‌ونقل اتاق بازرگانی تهران، این مساله اخیرا با پیگیری‌های وزارت راه، سازمان هواپیمایی کشوری و انجمن شرکت‌های هواپیمایی حل شده است و به این ترتیب شرکت‌ها برای ترخیص این قطعات، نیازی به طی بوروکراسی طولانی معمول نخواهند داشت و با نظر مساعد نهادهای مسئول این قطعات در اختیار شرکت‌ها قرار گرفته است.

دیدگاه خود را بیان کنید

You must be logged in to post a comment.*