تولید و صادرات تجهیزات (های تک)

مشاور مدیرعامل شرکت فرآیند ارقام پرداز درباره محصولات تولیدی این شرکت اظهارکرد: از جمله محصولات بومی‌سازی شده، دستگاه «تست یاب هوشمند آکوستیک آب» بومی است که تا عمق ۵ متر را نشت یابی می‌کند. همزمان با آن، فرکانس صدا را به صورت نمودار نشان می‌دهد.  این محصول، به کشورهای چین، کره، ژاپن، امریکا، کانادا و غیره صادر می‌شود. منحصر به فرد است و قابل انتقال به دیتا است. همچنین، نرخ آن معادل نیمی از مدل خارجی است. در سال‌های آینده با توجه به بحران جهانی آب، نیاز به چنین محصولاتی برای جلوگیری از هدر رفت آب افزایش می‌یابد.

صادرات محصول به قطب الکترونیک دنیا

مادان اذعان کرد: محصول دیگر، دستگاه مسیریاب کابل و لوله است که تا عمق ۵ متر را با دقت بالا شناسایی می‌کند.

این محصول در کشور ژاپن به عنوان قطب الکترونیک دنیا فروش می‌رود. همچنین کانادا، مقصد دیگر این محصول است.

وی افزود: نخستین تولیدکننده دستگاه فلزیاب و چهارمین تولیدکننده دستگاه مارکرهای الکترونیکی هستیم. این دستگاه به عنوان سنسور، در محل عیوب لوله‌ها نصب می‌شود و در مواقع بحران، امکان شناسایی محل‌های خطر آسان خواهد بود.

در دسترس به‌ موقع برای مشتری

جواد رضاپور، مدیرعامل شرکت صافات انرژی یزد به عنوان تولیدکننده یاتاقان برای کمپرسورها، توربین‌های گاز و بخار، موتورها و ژنراتورها گفت: نرخ این محصول، یک دوم محصولات خارجی از جمله آلمان، ایتالیا و چین است. از مزیت‌های محصول داخلی نسبت به خارجی، در دسترس بودن آن و امکان پشتیبانی به موقع است. از جمله مسائلی که طی کار با آن مواجه بوده ایم، طولانی بودن فرآیند ایمن‌سازی از سوی مشتریان و نیز استانداردسازی است.

استفاده شده توسط فولادسازی‌های بزرگ

حسن حسین زاده، کارشناس شرکت دانش‌بنیان ایران مدار گفت: این شرکت سازنده دستگاه فلومتر الکترومغناطیسی مگاب دبی سنج است که مقدار آب عبوری را اندازه گیری می‌کند. این محصول در شرکت‌های بزرگ فولادی همچون فولاد مبارکه، خوزستان و خراسان به کار گرفته شده است.

وی افزود: محصول مذکور تا ۱۰ سال پیش وارداتی بود و ساخت آن، اکنون بسیاری از فولادسازی‌ها از ما سفارش می‌گیرند و این محصول را جایگزین خارجی کرده‌اند. استانداردهای CE اروپا و BSI انگلستان را پاس کرده‌ایم.

حسین زاده گفت: نرخ دستگاه دبی سنج، یک سوم تا یک چهارم مشابه خارجی است. خدمات پس از فروش و تعمیرات دستگاه‌های خارجی در این شرکت انجام می‌شود. اطلاعات اندازه گیری شده نیز از طریق «جی اس ام» یا «جی پی آر اس» روی کامپیوتر در هر نقطه‌ای قابل مشاهده و بهره‌برداری است.

وی ادامه داد: مدل باتری دار آن، امکان استفاده در مناطق بدون برق را فراهم کرده و نوع برقی آن با برخورداری از باتری‌های پشتیبان، در صورت قطعی برق، می‌تواند بدون وقفه کار کند..

استحکامی بالاتر از مشابه اروپایی

آرش افتخاری، رئیس هیات مدیره شرکت آترین اشتاد درباره محصولات تولیدی گفت: این شرکت، سازنده دستگاه آپارات گرم آتری پرس در ایران است که برای اتصال تسمه نقاله استفاده می‌شود. این محصول سبک تر، ارزان تر، کیفیت و استحکام بسیار بالاتر از مشابه خارجی (آلمانی) است. به صورت کاملا اتوماتیک کار می‌کند. وی افزود: این شرکت همچنین محصولات دیگر در حوزه نوار نقاله شامل وینچ کشنده تسمه نقاله، کاتر، لیفتر، لایه بردار برقی، کلمپ کشنده، لایه بردار، انحراف گیر، اسکریپر و غیره را می‌سازد.

یک پنجم نرخ محصول مشابه خارجی

محمد رستمی، مدیرعامل شرکت صنایع ماشین‌های الکتریکی جوین (جمکو) با بیان اینکه این شرکت الکتروموتور و ژنراتور از ۵.۵ کیلووات تا ۱۰ مگاوات تولید می‌کند، گفت: این محصولات در صنایع مختلف از جمله فولاد، صنایع معدنی، سیمان، نفت، پتروشیمی، نیروگاهی و غیره استفاده می‌شود. وی افزود: از جمله الکتروموتورهای تولیدی، الکتروموتور تخلیه دود است که در فضاهای بسته همچون مترو، تونل ها، فروشگاه‌های زنجیره‌ای قابل استفاده است. نوع دیگر، الکتروموتور ضدانفجار است. نرخ این محصولات، یک پنجم خارجی است. رستمی بیان کرد: محصولات تولیدی شرکت جمکو علاوه بر شرکت‌های داخلی همچون فولاد میانه، پارس فولاد سبزوار، فولاد خراسان، مبارکه سپاهان، فولاد گیلان و غیره، به کشورهای همچون عراق و ارمنستان صادر می‌شود.

بزرگ‌ترین سازنده در ایران و خاورمیانه

مجتبی قدم گاهی، مدیر طرح و توسعه شرکت اُزُن آب با بیان اینکه از سال ۹۷ دانش‌بنیان شدیم، گفت: اکنون بزرگترین سازنده دستگاه‌های ازن ژنراتور صنعتی دائم کار در ایران و خاورمیانه برای تصفیه فاضلاب هستیم. با تولید این دستگاه در کشور، واردات آن قطع شده است.

وی افزود: ازجمله ویژگی‌های این محصول، برخورداری از تکنولوژی روز دنیا، افزایش کارایی نسبت به خارجی شامل مصرف برق کمتر، تولید بالاتر و واقعی تر و نیز قابل رقابت با خارجی و یک سوم نرخ نمونه خارجی است.

قدم گاهی با اشاره به محصول جدید بازچرخانی و استفاده مجدد از پساب‌های صنعتی در شرکت آزن آب تشریح کرد: صنعت فولاد به دلیل مصرف بالای آب، نیاز به تکنولوژی تصفیه فاضلاب و بازچرخانی آن به صنعت را دارد.

وی ادامه داد: با توجه به موضوع بحران آب و کم آبی، با این محصول می‌توانیم بخشی از بحران آب را رفع کنیم. بخش بزرگی از صنعت دنیا با این روش (ازن) فاضلاب‌ها را به دلیل کارایی بالاتر نسبت به روش‌های قدیمی از نظر حذف ذرات معلق تصفیه می‌کنند.

دیدگاه خود را بیان کنید

You must be logged in to post a comment.*