رکورد صادرات مصر در سال۲۰۲۱

برآوردهای اولیه وزارت تجارت و صنایع مصر نشان می‌دهد که حجم صادرات این کشور در سال ۲۰۲۱ برای اولین بار از مرز ۳۱ میلیارد دلار خواهد گذشت.

به گزارش CNN این برآورد با توجه به صادرات ۲۹.۰۸۷ میلیارد دلاری مصر در ۱۱ ماه نخست سال ۲۰۲۱ که نشان‌دهنده افزایش ۲۷ درصدی در مقایسه با سال گذشته است واقع‌بینانه به نظر می‌آید.

در این صورت، مصر در صادرات کالا رکورد ثبت می‌کند و رکورد سابقی را که در سال ۲۰۱۹ با مبلغ ۲۵.۶ میلیارد دلار ثبت کرد پشت سر می‌گذارد.

وزارت تجارت و صنایع مصر این رکوردشکنی را نشان‌دهنده پتانسیل بخش‌های صادراتی کشور در تعامل با بحران جهانی ناشی از شیوع کرونا دانسته است.

«خالد ابوالمکارم»، رئیس شورای صادرات صنایع شیمیایی مصر، در توضیح علت این افزایش می‌گوید که با تعطیل شدن کارخانه‌های صنعتی برخی کشورها مانند چین و اروپا به علت کرونا و با توجه به اینکه کارخانه‌های مصری به فعالیت خود ادامه دادند، بسیاری بازارها در کمبود کالا سراغ کالاهای مصری رفتند.

او شاهد این مدعا را افزایش ۴۰ درصد صادرات صنایع شیمیایی مصر و رسیدن آن به عدد بی سابقه ۶ میلیارد دلار می‌داند که در نتیجه آن مصر برای اولین بار وارد بازارهای جهانی این عرصه شد.

در سال ۲۰۲۱، صنایع شیمیایی ۲۰ درصد صادرات کالاهای مصری را تشکیل داده‌اند.

ابوالمکارم می‌افزاید که مصر در این باره از توافق‌نامه‌های تجارت آزاد با کشورهای آفریقایی استفاده بسیاری کرده است.

«ماری لویس بشاره»، رئیس شورای صادرات پوشاک مصر، نیز تأکید می‌کند که علت افزایش صادرات پوشاک مصر همین کاهش تولید چین و کشورهای دیگر به علت کرونا بوده است.

او می‌گوید که صادرات پوشاک مصر در سال ۲۰۲۱ با افزایش ۴۰ درصدی به ۱.۷۸ میلیارد دلار رسیده است.

به گفته بشاره، بزرگ‌ترین واردکننده تولیدات صنعتی مصر امریکاست که ۴۰ درصد صادرات مصر به آن انجام می‌شود و در رتبه بعدی اتحادیه اروپا که خریدار ۳۰ درصد ادرات مصر است و مابقی میان کشورهای عربی تقسیم شده است.

در عرصه صنایع مهندسی نیز صادرات مصر در ۱۰ ماه نسخت سال ۲۰۲۱ با افزایش ۴۵ درصدی به ۲.۶ میلیارد دلار رسیده است.

پیش از این رئیس جمهوری مصر دستور تشکیل کمیته عالی صادرات را صادر کرد که ریاست آن را خودش بر عهده دارد و هدف از آن رساندن صادرات مصر به ۱۰۰ میلیارد دلار است.

دیدگاه خود را بیان کنید

You must be logged in to post a comment.*