شرایط جدید برای ورود خودرو گذر

خودرو گذرموقت

آزادسازی واردات خودروهای بالای ۴۰ هزار دلار

جلال رشیدی کوچی، عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس، اخیرا خبر داده بود احتمال آن وجود دارد که سقف ارز واردات خودرو از ۲۰ هزار دلار که در آیین‌ نامه واردات خودرو بر آن تاکید شده به ۳۰هزار دلار افزایش پیدا کند. به نظر می‌رسد که سیاستگذار حوزه خودرو سعی دارد روند واردات خودرو  به کشور چه در مورد سرزمین اصلی و چه مناطق آزاد و مناطق ویژه اقتصادی را تسهیل کند.

در همین راستا، بخشنامه‌ای از دفتر واردات گمرک منتشر شد که مطابق آن ممنوعیت واردات خودروهای بالاتر از ۴۰هزار دلار به اماکن گمرکی، مناطق اقتصادی ویژه و آزاد لغو شده است. آن‌طور که در این بخشنامه آمده، این لغو ممنوعیت در پی مکاتبات دیوان عدالت اداری بوده است. البته تاریخ تصویب این بخشنامه ۳۰ خردادماه بوده اما روز ۵ تیر متن آن در برخی خبرگزاری‌ها منتشر شد.

قوانین مهم درباره تردد خودرو گذرموقت

 سرهنگ علی محمدی، رئیس مرکز شماره گذاری و تعویض پلاک پلیس راهور، در جدیدترین مصاحبه خبری خود، ضمن اشاره به ممنوعیت خرید و فروش خودروهای گذرموقت، نکات جالبی را پیرامون تردد خودروهای گذرموقت و همچنین نحوه تردد خودروهای مناطق آزاد، بیان کرده است که خلاصه آنها را در ادامه این متن، می‌خوانید:

۱- اگرچه افراد سودجو و کلاهبردار این‌ گونه تبلیغ می‌کنند که می‌توان برای خودروهای گذرموقت، پلاک ملی دریافت کرد اما هموطنان به هیچ عنوان فریب نخورده و بدانند که پلاک گذر موقت، قابل تبدیل به پلاک ملی نیست.

۲- افراد حتی نمی‌توانند این خودروها را اجاره نکنند چراکه اگر پلیس جلوی خودرویی با پلاک گذر موقت را بگیرد و فردی که پشت فرمان نشسته باشد، همان شخصی نباشد که کارت مجوز به نامش صادر شده، پلیس طبق قانون خودرو را توقیف می‌کند.

۳- خودرویی که پلاک گذر موقت دارد، در زمان تعیین شده باید از کشور خارج شود. پس شهروندان دقت داشته باشند و فریب کلاهبرداران را نخورند.

۴- اعتبار تردد خودروهای دارای پلاک گذر موقت، بسته به کشوری که از آن وارد ایران شده‌اند، متفاوت است:

  • خودروهایی که از کشور امارات وارد ایران شده، مدت تردد آنها فقط یک ماه و غیرقابل تمدید است.
  • خودروهایی که از سایر کشورهای حوزه خلیج فارس و افغانستان وارد ایران شده، دو ماه اعتبار تردد داشته و مدت اعتبار آنها نیز غیرقابل تمدید است.
  • خودروهایی که از سایر کشورها به صورت گذر موقت داخل کشور می‌شوند، سه ماه می‌توانند تردد کنند و حداکثر سه ماه دیگر هم مدت تردد آنها قابل تمدید است.

۵- اگر خودرویی با پلاک گذر موقت، بیش از زمان مقرر و مجوز صادر شده در کشور باقی بماند، به عنوان کالای قاچاق محسوب شده و توقیف می‌شود؛ فردی هم که مجوز به نامش صادر شده است به مرجع قضایی معرفی می‌شود.

۶- خودروهایی که دارای پلاک مناطق آزاد هستند، می‌توانند یک بار در سال به مدت یک ماه، از سرزمین اصلی جغرافیایی خود خارج شده و در کل کشور تردد کنند.

۷- در خصوص تبدیل پلاک خودروهای مناطق آزاد به پلاک ملی، تاکنون هیچ ابلاغیه‌ای به پلیس راهور واصل نشده است.

ماجرای تردد پورشه‌های گذر موقت چیست؟

 در دی‌ ماه سال ۱۳۹۶، مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه بخشنامه‌ای را به گمرک‌ های اجرایی ابلاغ کرد. در این بخشنامه آمده است که ورود موقت خودروهای سواری با برندهای پورشه، هامر، مازراتی، بوگاتی، خودروهای تشریفاتی و خودروهای لوکس امکان‌پذیر نیست. بنابراین گمرک نباید پروانه ورود موقت این خودروها را صادر کند. حتی تمدید مدت تردد آن‌ها و موافقت با ورود این خودروها تحت «صحابت کارنه دوپاساژ»  (مجوز ورود) ممنوع خواهد بود.

در سال ۱۳۹۷ معاونت فنی گمرک این ممنوعیت را تمدید کرد. اما اخیرا چند دستگاه خودرو پورشه با پلاک گذر موقت در سطح شهر دیده شده است. گمرک ایران درباره تردد این خودروها اعلام کرد که آن‌ها غیرقانونی نیستند و مربوط به هموطنان مقیم اوکراین بوده که با بروز جنگ در این کشور، محل زندگی خود را ترک کرده‌اند. بنابراین با توجه به تاکیداتی که وزارت امور خارجه و مقامات کشور برای ایجاد تسهیلاتی برای چنین افراد داشته‌اند، گمرک نیز اجازه ورود موقت خودرو را صادر کرده است. در حال حاضر سه دستگاه پورشه مجوز تردد دارند.

دیدگاه خود را بیان کنید

You must be logged in to post a comment.*