صادرات زعفران تعهد ارزی صادرکننده

خشک‌سالی از جمله عواملی بود که سبب شد تولید زعفران در سراسر کشور به‌ویژه خراسان که مهد تولید و صادرات زعفران است، تحت‌تأثیر قرار بگیرد و نسبت به سال‌های گذشته تولید طلای سرخ در کشور بویژه خراسان رضوی کاهش چشمگیری داشتهع باشد. به طوری که آمارهای غیر رسمی حکایت ازکاهش ۴۰تا ۸۰ درصدی تولید زعفران در کشور دارند.

غلامرضا میری،نایب‌رئیس شورای‌ملی زعفران اظهارداشت: کاهش تولید زعفران دلیل اصلی افزایش قیمت زعفران به حدود ۴۵ میلیون تومان بود. برداشت زعفران در انتهای آذرماه به پایان رسید، اما وزارت جهاد کشاورزی هنوز رسما میزان تولید را اعلام نکرده است. آماری که در حین تولید و برداشت زعفران از نقاط مختلف به دستمان رسید، حاکی از کاهش تولید ۴۰ تا ۸۰ درصدی این محصول نسبت به سال گذشته است.

میری با اشاره به اینکه حداقل قیمت زعفران امروز ۲۱ میلیون و حداکثر ۳۸ میلیون تومان است که در ۲ ماه گذشته حدود ۲ درصد کاهش قیمت داشته است، افزود: صادرات در آبان‌ماه مقداری کم شد، اما خوشبختانه در آذرماه رشد داشت. در مجموع باتوجه‌به اینکه پیش‌بینی می‌شود موانع صادراتی برداشته شود، مسلما تا پایان سال رشد صادرات خواهیم داشت.

وی تأکید کرد: مشکل اصلی صادرات تعهد ارزی صادرکننده است که نه‌ تنها در محصول زعفران، بلکه در همه محصولات صادراتی به‌عنوان مشکل عمده مطرح است امیدواریم این مشکل از سر راه صادرات برداشته شود تا صادرکنندگان به افزایش صادرات تشویق شوند.

نایب‌رئیس شورای‌ملی زعفران عنوان کرد: از مسئولان تقاضا داریم تعهد ارزی صادرکننده را با حساسیت بیشتری بررسی کنند؛ تعهدی که فرد را موظف می‌کند ارز را به کشور برگرداند. ما مخالف برگشت ارز ناشی از صادرات به کشور نیستیم، اما قاچاق گسترده زعفران از کشور سبب شده است در بازار‌های جهانی با این قاچاقچیان رقابت کنیم؛ زیرا آن‌ها بن‌بست و هزینه صادراتی ندارند و زعفران را با قیمت کم در بازار جهانی عرضه می‌کنند و همین موضوع باعث می‌شود مشتریانمان را از دست بدهیم.

میری ادامه داد: ما ارز را وارد کشور می‌کنیم، اما ارز را به قیمت توافقی از صادرکننده می‌خرند یا اینکه صادرکننده را با واردکنندگان کالا‌های لوکس و یا واردکننده گوشی همراه مرتبط می‌کنند تا ما موظف باشیم ارز وارداتی آن‌ها را تأمین کنیم. امیدواریم این موانع صادراتی برداشته شود تا به‌نحوی جلو قاچاق این کالا گرفته شود و مسیر قاچاق هموار نشود.

نایب‌رئیس شورای‌ملی زعفران تصریح کرد: تعهد ارزی برای همه صادرکنندگان در بخش‌های مختلف یکسان است، اما قاچاق زعفران نسبت به محصولات دیگر به‌دلیل وزن سبکش بسیار راحت‌تر است. همین موضوع علت حساسیت بیشتر صادرکنندگان در حوزه زعفران است.

دیدگاه خود را بیان کنید

You must be logged in to post a comment.*