ماشین‌های خاص‌،کمیاب و لاکچری در ایران

ششمین نسل ب‌ام‌و سری ۵ سدان، یا همان اتاق F10، از همان ابتدای ورودش به بازار جهانی، به بازار کشورمان نیز راه یافت طوری که اولین محموله وارداتی آن، در سال ۲۰۱۰ به ایران رسید. اتاق F10 در روزهایی که واردات خودرو به ایران، در روزهای اوجش بود، به کشورمان رسید و به همین دلیل نیز توانست به پرفروش‌ترین مدل BMW در ایران، مشهور شود. اما در میان همه مدل‌های مختلفی که از اتاق F10 به ایران آمده‌اند، یکی از این مدل‌ها، خاص‌تر، گران‌تر، عجیب‌تر و البته وحشی‌تر از بقیه است!

عرضه ب‌ام‌و F10 تا سال ۲۰۱۶ در ایران ادامه داشت. سری اول وارداتی این خودرو، عمدتا از تیپ ۵۲۳i بودند که موتور ۶ سیلندر ۲.۵ لیتری داشتند و در فاصله ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۱، بیشتر سهم از واردات ب‌ام‌و F10 را به خود اختصاص دادند. در سال ۲۰۱۲، تعداد محدودی از تیپ ۵۳۵i با موتور ۶ سیلندر ۳.۰ لیتری به ایران آمد. سپس از سال ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ نیز واردات انبوه تیپ ۵۲۸i شروع شد. البته ۵۲۰i نیز به موازات آن به کشورمان رسید ولی عرضه بسیار محدودتری نسبت به تیپ ۵۲۸i داشت.

اما چیزی که در خانواده ب‌ام‌و F10 تاکنون کمتر دیده‌ایم، مدل‌ بسیار خاص ۵۵۰i است؛ مدلی که با موتور ۸ سیلندر ۴.۴ لیتری توربو و با بیش از ۴۰۰ اسب‌بخار و ۶۰۰ نیوتن‌متر، می‌تواند پادشاه F10های ایرانی لقب بگیرد. البته با همین موتور، نسخه‌های قدرتمندتر M5 نیز در کشورمان حضور پیدا کردند ولی همگی یا در مناطق آزاد هستند یا بصورت گذرموقت، آمدند و رفتند!

لکسوس LX 2015

بعد از ممنوعیت واردات خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی‌سی که در سال ۱۳۹۲ اجرایی شد، هم لندکروزر از بازار کشورمان خداحافظی کرد و هم برادر لوکس‌ترش، یعنی لکسوس LX570. ولی حالا گران‌ترین ال.ایکس ایران برای فروش در آگهی لکسوس LX باما به چشم می‌خورد. اما چرا این خودرو گران‌تر از همه است؟!

داستان ال.ایکس، اندکی غم‌انگیزتر از لندکروزر بود چراکه برخلاف لندکروزر، به‌تازگی پا به ایران گذاشت ولی تا می‌خواست جای پای خود را محکم کند، وارداتش را ممنوع کردند. اولین نمونه‌های لکسوس LX در مدل ۲۰۱۲ به ایران رسیدند و سال ۲۰۱۳ نیز نسخه‌های بیشتری از آن به کشورمان آمد. در واقع مدل ۲۰۱۳، آخرین نسخه‌ لکسوس LX بود که با پلاک ملی در کشورمان دیده شد.

 

جگوار XJL

جگوار از آن دسته خودروهای نایابی است که حتی مدل‌های کلاسیکش، مانند XJ سری دوم، به سختی در خیابان‌های کشورمان دیده می‌شود، چه برسد به مدل‌های جدید و به‌روز آن! اما حالا یکی از خاص‌ترین انگلیسی‌های موجود در ایران دیده می‌شود؛ سدان سوپرلوکسی با موتور ۳.۰ لیتری شش سیلندر سوپرشارژ که فقط ۵.۹ ثانیه برای شتاب صفرتاصد، زمان لازم دارد.

این جگوار ایرانی، از مدل XJL است؛ یعنی همان جگوار XJ ولی با ۱۲.۵ سانتیمتر فاصله محوری بیشتر! نکته جالب دیگر این خودرو، در ۲۰۱۲ ساخته شده. بنابراین از نسل چهارم (اتاق X351) جگوار XJ خواهد بود. هواداران این گربه انگلیسی، خوب می‌دانند که جگوار در ۲۰۱۹ برای همیشه از خانواده XJ خداحافظی کرد تا بعد از نیم‌قرن، رقابت این مدل با ب‌ام‌و سری۷ و بنز S-class، پایان یابد. خبرهای غیررسمی چنین می‌گویند که دلیل اصلی توقف تولید جگوار با XJ، فروش بسیار ضعیف آن بود.

دیدگاه خود را بیان کنید

You must be logged in to post a comment.*