واردات مواد اولیه کارخانجات زنجان

ایسنا/زنجان مدیرکل استاندارد استان زنجان گفت: واردات مواد اولیه و حد واسط تولیدی کارخانجات استان کنترل می‌شود.

داوود کارگرزاده در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به نقش اداره‌کل استاندارد در کنترل کیفیت کالاهای وارداتی و صادراتی، اظهار کرد: یکی از عواملی که می‌تواند موجبات آسودگی صادرکنندگان و واردکنندگان را تا حد زیادی فراهم کند، وجود عامل سوم در تجارت بین آن‌ها است؛ عاملی که بدون جانبداری از هر یک از دو طرف و صرفاً به استناد قوانین و مقررات از پیش تدوین ‌شده، به داوری پرداخته و زمینه انتقال کالا از دست فروشنده به خریدار را مهیا کند.

وی افزود: این عامل سوم که به چشم سوم نیز معروف است، باید دارای خصوصیاتی باشد که از جمله آن می‌توان به مورد وثوق و تایید هر دو طرف (خریدار و فروشنده) بودن، احاطه داشتن به همه جنبه‌های تجارت و داشتن قدرت تصمیم‌گیری اشاره کرد. علاوه ‌بر آن عامل سوم باید در ارتباط با کمیت و کیفیت کالاهای مبادله شده، تعاریف مدون و مشخصی داشته باشد.

این مسئول ادامه داد: موسسات استاندارد در سراسر جهان دارای این چهار خصوصیت بوده و این موسسات، می‌توانند نقش عامل سوم را در تجارت به عهده داشته باشند، زیرا زبان استاندارد، زبان تفاهم بین‌المللی است و اساس مفهوم لغوی استاندارد، نمونه، قاعده، اصل، مقیاس تصویب شده و هر چیزی است که به عنوان مبنایی برای مقایسه پذیرفته شود.

مدیرکل استاندارد استان زنجان تصریح کرد: از ابتدای امسال تا پایان آذرماه تعداد ۱۹۳ گواهی‌نامه انطباق برای کالاهای وارداتی از گمرک استان صادر شده است که همه اقلام مربوط به مواد اولیه و حد واسط مورد نیاز واحدهای تولیدی فعال در استان بوده است.

کارگرزاده با اعلام اینکه کنترل و نظارت دقیق بر کیفیت محصولات، به‌طور مستمر توسط بازرسان و کارشناسان این اداره‌کل از مراکز عرضه انجام می‌شود، به شهروندان و مصرف‌کنندگان توصیه کرد: در صورت مشاهده محصولات مشمول استاندارد اجباری فاقد علامت استاندارد، موضوع را از طریق سامانه تلفنی ۱۵۱۷ (سامانه پاسخ‌گویی و رسیدگی به شکایات اداره‌کل استاندارد استان زنجان) منعکس کنند.

دیدگاه خود را بیان کنید

You must be logged in to post a comment.*