ورود ناوگان حملی و نقلی ایران

میرحسین قیطانی در گفت و گو با خبرنگار تسنیم در کرج در ارتباط با فعالیت شرکت‌های بین المللی حمل و نقل در استان البرز، اظهار داشت : در سال ۹۶ به دنبال برگزاری آزمون تاسیس شرکت ‌های حمل و نقل بین المللی بالغ بر۱۰ شرکت در این زمینه در استان البرز تاسیس شد. مدیران عامل شرکت‌های حمل و نقل بین المللی از طریق آزمون سراسری موفق به ایجاد این شرکت ها شده اند.

رئیس انجمن شرکت‌های حمل و نقل بین المللی استان البرز با اشاره به وجود ظرفیت‌هایی ازجمله مدهای هوایی، دریایی، زمینی، ریلی و ترانزیت در شرکت‌های حمل و نقل بین المللی، بیان کرد: این شرکت‌ها در حال حاضر در تمامی این شاخه‌ها به ارائه خدمت مشغول هستند. شرکت‌های حمل و نقل زمینی استان البرز اغلب کالاها را به کشورهای همسایه از جمله ترکیه،عراق، افغانستان و کشورهای اتحادیه کشورهای مستقل یا کشورهای مستقل مشترک‌المنافع حمل می کنند.

قیطانی عنوان کرد: شرکت‌های حمل و نقل بین المللی استان که الزامات حمل و نقل کالا از یک کشور به کشور دیگر را فراهم می‌کنند ، به واسطه روابط تجاری ایران با کشورهایی چون روسیه ، چین و برخی دیگر کشورهای اروپایی به صورت دریایی و هوایی فعالیت دارند .

وی با بیان اینکه تجارت خارجی کشور تحت تاثیر تحریم‌های ناجوانمردانه و البته برخی تصمیمات داخلی با رکود مواجه شده است، تصریح کرد : به یقین تحت تاثیر این رخدادها تمامی عوامل زنجیره تامین در بخش واردات و صادرات با مشکلات و چالش‌هایی مواجه شده است.

وی با اشاره به اینکه درکنار تحریم‌های اقتصادی شیوع ویروس کرونا هم اختلال در صنعت و تولید کشورشده است ، گفت: در چنین شرایطی مدیران صنعت حمل و نقل کشورهم مانند سایر صنوف مجبور به کاهش هزینه و گاهی توقف کامل فعالیت‌های خود شده اند.

وی با بیان اینکه متاسفانه اولین بخش تاثیر گذار در کاهش هزینه‌ها منابع انسانی است، افزود: شرکت‌ها امروز با از دست دادن با ارزش ترین سرمایه خود که منابع انسانی آموزش دیده است، به یقین در دوران پسا کرونا با چالش‌های زیادی مواجه می‌شوند.

رئیس انجمن شرکت‌های حمل و نقل بین المللی استان البرز تاکید کرد: توجه و حمایت دولت به بخش حمل و نقل بین المللی کالا برای نجات صنف حمل و نقل کشوراز نابودی ضروری است.

قیطانی با بیان اینکه ازیکسو تداوم بی توجهی به وضعیت شرکت های حمل و نقل و سوء مدیریت در این زمینه و از سویی دیگر تضعیف شرکت‌ها و سایرعوامل چرخه حمل و نقل سبب شده است که همسایگان کشورمان از این فرصت استفاده کرده و با استفاده از پتانسیل‌های ناب ایران از جمله جاده ابریشم درصدد جایگزین نمودن “جاده ابریشم جدید” باشند، عنوان کرد : به دلیل بی توجهی به دیپلماسی خارجی و عدم به کارگیری رفتاری متقابل و متناسب با دیگرکشورها، برخی از کشورها از ورود ناوگان ایران به کشورشان خودداری می کنند، ولی ما با آغوش باز ورود ناوگان این کشورها به ایران را می پذیریم.

رئیس انجمن شرکت‌های حمل و نقل بین المللی استان البرز، تاکید کرد: عدم کنترل ناوگان زمینی سبب رشد بی رویه قیمت‌ها، نرخ حمل و گرانی بهای تمام شده کالا شده است.

وی درپاسخ به اینکه نمونه‌هایی از دفاترشرکت‌های حمل و نقل غیرمجاز هم در البرز فعالیت دارند، تصریح کرد: خوشبختانه با تمهیدات اندیشیده شده از سوی اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان البرز و از سویی لزوم داشتن پروانه برای صدوراسناد و فعالیت‌های حمل و نقلی، دفاترغیرمجاز در این زمینه در البرز وجود ندارد.

قیطانی بیان کرد: به واسطه موقعیت استراتژیک البرز و قرارداشتن در بخش بزرگی از جاده ترانزیت بین المللی بیش از ۷۰ درصد محموله‌های استان به صورت حمل و نقل جاده ای حمل می‌شود.

وی درپاسخ به این سوال که آیا در فروش سوخت به کامیون‌های حامل بار شرکت‌های حمل و نقل بین المللی در استان البرز مشکلی وجود دارد یا خیر، توضیح داد: در حال حاضر کامیون‌های حامل بار صادراتی به جزء دریافت سهمیه سوخت به هنگام خروج از کشور باقی سوخت مورد نیاز خود را از طریق کشورهای همسایه و به قیمت آن کشورها تامین می کنند.

رئیس انجمن شرکت‌های حمل و نقل بین المللی استان البرز، گفت : سهمیه سوخت تخصیصی بسته به مقصد خارجی کامیون‌ها متفاوت است ، به عنوان نمونه زمانی که مقصد سفر کشورهایی مانند ارمنستان، آذربایجان، افغانستان و یا عراق باشد درحدود ۲۰۰ لیتر و برای سفر به کشوری مانند ترکیه حدود ۵۰۰ لیترگازوئیل به کامیون‌ها تعلق می‌گیرد، درحالی ست که مخزن این کامیون‌ها حدود ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ لیتر گنجایش دارد.

وی با بیان اینکه در بحث افزایش سهمیه سوخت کامیون‌های حامل محموله های صادراتی از طریق تشکل‌های تخصصی پیگیری‌های مکرر انجام شده است ، گفت: متاسفانه تا به امروز نتیجه مناسبی حاصل نشده و لازم است که دولت تمهیدات لازم را برای افزایش سهمیه سوخت این کامیون‌ها بیاندیشد.

دیدگاه خود را بیان کنید

You must be logged in to post a comment.*