کاهش صدور کارت بازرگانی در کشور

به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، جمال رازقی در جلسه کمیسیون صنعت این اتاق که با حضور اعضای هیئت نمایندگان، در مجلس شورای اسلامی در اتاق بازرگانی فارس برگزار شد، بیان کرد:  سامانه جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت برای ارائه خدمات کار با مشکلات بسیار روبرو شده و خرابی سامانه موجب مشکلات فراوان و سرگردانی فعالان اقتصادی شده که بخش خصوصی انتظار دارد نمایندگان مجلس این موضوع را با جدیت دنبال و رسیدگی کنند.

وی با اشاره به میزان رشد منفی صادرات کشور در سالجاری افزود: آمارهای منفی در حوزه صادرات نشان دهنده تصمیم گیری های غلط در این حوزه است و در صورت ادامه حرکت در این مسیر علاوه بر اختلال در صادرات و واردات و آسیب های وارده به بخش اقتصاد کشور، در آینده نه چندان دور واحدهای تولیدی ما دچار مشکل می شوند. همچنین در صورت ادامه دار بودن این نوع تصمیم گیری ها در حوزه اقتصاد شاهد از بین رفتن صادرات و بازارهای صادراتی که با زحمت بسیار به دست آمده، خواهیم بود و همچنین در بازار داخل نیز کشور با آسیب جدی کمبود کالا مواجه می شود.

در شرایط موجود کشور بخش خصوصی می تواند ارز مورد نیاز کشور را تامین کند اما ما شاهد رفتارهای دوگانه ای هستیم که فعالان اقتصادی با سابقه و شناسنامه دار ما را سرخورده و سرگردان کرده است.

رئیس اتاق بازرگانی فارس ادامه داد: چه منطقی می تواند بپذیرد که صادرکننده ما کالای خود را صادرکرده اما ارز خود را به کشور بازنگردانده و همچنان در حال فعالیت و تولید باشد، مگر می شود صادرکننده ارز خود را به کشور بازنگرداند؟ پس چرخه تولید و صادرات این واحد تولیدی چگونه در حال فعالیت است، مگر صادرات چقدر سود دارد چه بدون بازگشت ارز بتواند همچنان فعال باشد.

رازقی عنوان داشت: انتظار ما از نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی این است که موضوع مهم ۲۴ میلیارد ارز ۴۲۰۰ تومانی که در کشور هزینه شده اما به دست مصرف کننده نرسیده را پیگیری و مطالبه کنند و مردم در جریان شفاف سازی قرار گیرند.

وی تصریح کرد: موضوع اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات غذای سگ و گربه، زین اسب و فروش ارز دولتی در بازار آزاد که توسط برخی افراد انجام شده است و دید منفی ایجاد شده از برخی رفتارها نباید به همه تعمیم داده شود. ما به عنوان نمایندگان بخش خصوصی حامی برخورد با متخلفان هستیم و برای خطای چند نفر نباید با همه افراد برخورد نامعقول شود و این درحالی است که سیاست گذاری ها باید به گونه ای باشد که به جای رفتارهای نازیبا و بستن دست همه صادرکنندگان با افراد خاطی برخورد قانونی صورت گیرد.

وی با بیان اینکه رهبران بخش اقتصاد در کشور با اتخاذ تصمیم های غیر کارشناسی، عجولانه و بدون راهبرد و برنامه و تنها برای ایجاد محبوبیت شرایط بحرانی را بر کشور تحمیل می کنند گفت: وضعیت امروز اقتصاد کشور ناشی از وجود تحریم ها و بیماری کرونا نیست بلکه بر اساس آمارهای رسمی کشور در دوران های مختلف به دو مقوله مهم تولید و اشتغال پایدار در کشور کم توجهی شده است و امروز وضعیت کشور ما در شاخص های بانک جهانی و آمارهای اقتصادی جهان گواه این موضوع است.

رازقی افزود: حکمرانی نامطلوب در اقتصاد کشور در پنج دهه اخیر و تکیه اقتصاد بر نفت و نه تولید ثروت موجب شده مشکلات بسیاری بر مردم تحمیل شود و وضعیت امروز کشور در حوزه اقتصاد نتیجه سیاست گذاری های اشتباه در سالهای گذشته است که متاسفانه این مسیر حرکت در دوران های مختلف تغییر نکرده است.

وی اظهارداشت: به نظر می رسد عده ای کم کاری و ناکارآمدی ها را به تحریم ها نسبت می دهند تا با نشان دادن تصویر هولناکی ناتوانی خود را پوشش دهند در صورتی که ناکارآمدی اقتصادی در کشور ناشی از عدم اهلیت حرفه ای تصمیم گیران اقتصادی کشور است که این موضوع قابل کتمان و پوشاندن نیست.

رئیس اتاق بازرگانی فارس اضافه کرد: جای تاسف است که در دوران های مختلف حاکمیت سیاست بر اقتصاد مجال حضور نخبگان، متخصصان و کارشناسان در عرصه اقتصاد را برای حرکت کشور به سمت تولید و صادرات نداده است.

رازقی با بیان اینکه اقتصاد ایران در سال جهش و رونق تولید به جراحی عمیق و کارشناسی شده نیاز دارد بیان کرد: سال گذشته به عنوان سال رونق تولید و امسال به نام جهش تولید نام گذاری شد اما با ادامه روند حرکت کشور در حوزه اقتصاد امسال نیز توفیقی در عملیاتی شدن شعار سال نخواهیم داشت.

وی با تاکید بر اینکه لازمه تحقق شعار سال سودآور شدن تولید است اظهارداشت: درشرایط کنونی دو موضوع مهم تولید و صادرات باید سرفصل فعالیت ها در کشور باشد زیرا به دنبال آن بسیاری از مسایل از جمله معیشت و رفاه اقتصادی و اجتماعی مردم نیز بهبود خواهد یافت.

رازقی با بیان اینکه اگر در دو مقوله تولید و صادرات اقدامات مستمر، با برنامه و منسجم عملیاتی شود گام بزرگی در کشور برداشته ایم افزود: اجرای قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار می تواند تاثیر بسزایی بر  بهبود مشکلات اقتصادی و فضای کسب و کار کشور داشته باشد.

وی ادامه داد: فضای کسب و کار استان فارس در سالهای اخیر به همت همه مسدولان استانی، دستگاه قضایی و فعالان بخش خصوصی در بین یک تا ۹ کشور قرار گرفته است که امیدواریم با فعالیت پنجره واحد فیزیکی کسب و کار در استان، مجوزهای صادر شده بی نام توسط دستگاه های اجرایی و پشتیبانی دستگاه قضایی استان این رتبه بهبود یابیم.

رازقی عنوان داشت: اتاق بازرگانی فارس در چند سال اخیر با تمام توان مسایل تخصصی اقتصاد استان رادنبال کرده است به طوری که مشکلات استانی فعالان اقتصادی فارس را تا رفع آن دنبال کرده ایم.

دیدگاه خود را بیان کنید

You must be logged in to post a comment.*