ارسال بار به روسیه چگونه انجام می گیرد؟

ارسال بار به روسیه از ایران

مسلما روسیه به عنوان یک کشور مهم و تاثیر گذار اروپایی می تواند به عنوان یک مقصد بزرگ تجاری در دنیا مطرح شود. از این رو انتظار می رود که قوانین وضع شده در مورد تجارت و صادرات و واردات در روسیه به نحوی باشد که این تجارت ها به ساده ترین شکل ممکن انجام بگیرد.

از طرف دیگر روسیه خود یک پخش کننده بزرگ انواع محصولات در دنیا محسوب می شود. یعنی بسیاری از کالاهای تجاری کشورهایی مانند ایران و چین توسط روسیه به دنیا ارسال می شود. در کلام ساده تر روسیه امروز نقش توزیع کننده مهمی را برای دنیا بازی می کند.

این موضوع در کنار تحریم های یک طرفه آمریکا که باعث شد عملا صادرات ایران محدود شود اهمیت بالایی  دارد. زیرا روسیه در این مدت از فرصت استفاده کرده و به عنوان کشور اصلی دریافت کالاهای ایرانی و ارسال آن به تمام دنیا مطرح شد. بنابراین ارسال بار به روسیه نه تنها برای تجار، که برای دولت ایران نیز اهمیت بالایی دارد.

از این رو میان دولت های ایران و روسیه توافق نامه هایی مبنی بر سهولت صادرات و واردات امضا شده است که این تفاهم نامه ها کار را برای ارسال بار به روسیه ساده تر کرده است. این سخن به این معنی است که کمتر کالای ایرانی که قوانین را رعایت کرده در پشت گمرک روسیه گیر می کند. همچنین گمرک ایران در مورد صادرات به خصوص صادرات به روسیه موظف است که نهایت سرعت در ترخیص کالا را داشته باشد و به صورت غیر رسمی اعلام شده است که این دسته از محصولات و کالا های تجاری خارج از صف ترخیص می شوند. اما این داستان به این معنی نیست که قرار است قوانین تجاری بین المللی زیر سوال برود.

ارسال بار به روسیه و قوانین بین الملل

نکته مهمی که باید بدانید این است که قوانین صادرات و واردات بیش از این که بر اساس قوانین کشوری و حکومتی تعیین شود بر اساس قوانین بین المللی مورد بررسی قرار می گیرد، از این رو هر دو طرف ( ایران و روسیه ) طی هر نوع توافق نامه ای که دارند در نهایت باید به قوانین بین المللی احترام بگذارند و بر اساس چارچوب های آن رفتار کنند.

یکی از مهمترین این قوانین، لزوم استفاده از یک بیمه گذار بین المللی است. خوشبختانه در ایران این گونه شرکت های بیمه گذار وجود دارد و از نظر بیمه ای مشکل خاصی نخواهید داشت. مسئله ای که وجود دارد این است شما باید دقیقا بر اساس میزان باری که ارسال می کنید اقدام به بیمه کنید. هر گونه مغایرت بیمه با کالای ارسال شده می تواند یک دلیل کافی برای گیر کردن کالا پشت دروازه های روسیه محسوب شود. از طرفی شما باید بدانید که روسیه کشوری به شدت مقرراتی است و کمتر می توان در بخش های مختلف دولتی آن مانند گمرک کارهای غیر قانونی پیدا کرد. پس اگر می خواهید ارسال بار به روسیه به شکل ساده و سریع صورت بگیرد عملا باید تمام قوانین را مو به مو اجرا کنید و هیچ مغایرتی در این موضوع وجود نداشته باشد.

حمل بار به روسیه

یکی از مسائل مهمی که در ارسال بار به روسیه وجود دارد، نحوه حمل بار است. شما می توانید سه نوع انتقال بار داشته باشید. راه های هوایی، زمینی و دریایی تمام مسیرهایی است که شما در اختیار دارید.

اصولا تجار ایرانی چندان علاقه ای به استفاده از مسیر هوایی ندارند. این مسیر گرچه بسیار سریع تر از سایر روش های حمل بار به روسیه محسوب می شود اما میزان بار انتقالی در این حالت محدودیت های خاصی دارد و شما نمی توانید هر نوع محصول و کالایی را در این شرایط صادر کنید. از طرف دیگر به علت گران بودن مسیر هوایی و وابسته بودن قیمت این مسیر به میزان باری که منتقل می کنید،  قیمت حمل بار به روسیه می تواند چندین برابر شود. این چیزی نیست که تجار چندان علاقه ای به آن داشته باشند.

از این رو راه های زمینی و دریایی بیشترین طرفدار را در میان تاجران و صاحبان کسب و کار ایرانی دارد. در میان ایرانی ها راه زمینی و در میان تجار روسی راه دریایی طرفدار بیشتری دارد. به هر حال هر کدام دلایل خاص خودشان را دارد. اما در هیچ کدام از این روش ها شما نمی توانید قوانین بین المللی و برخی قوانین خاص کشور روسیه یا ایران را دور بزنید. مخصوصا این موضوع را در مورد قوانین روسیه بیشتر در نظر بگیرد. چرا که آن ها برخوردهای سخت تری با قانون شکنان دارند.

دیدگاه خود را بیان کنید

You must be logged in to post a comment.*