بهره‌مندی شرکت‌های دانش‌بنیان از معافیتهای گمرکی

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ حوزه واردات و صادرات برای فعالیت شرکتهای دانش‌بنیان نقشی حیاتی را ایفا می‌کند. زمان زیادی است که کشور مبتلا به بیماری خام‌فروشی و به اصطلاح درگیر نفرین منابع است؛ تنها اتکا به صادرات کالاهای با فناوری بالا می‌تواند تراز صادراتی ما را با تغییرات پایدار و رو به شکوفایی مواجه کند.

ارزش اقتصادی بالای کالاهای دانش بنیان در مقایسه با سایر تولیدات خام و با فناوری های سطح پایین و متوسط می تواند تاثیر شگرفی بر توسعه و رفاه اقتصادی و اقتدار سیاسی کشور در عرصه بین المللی داشته باشد اما متأسفانه در حال حاضر صادرات کالاهای با فناوری بالا در ایران سهمی بسیار ناچیز و کمتر از یک واحد درصد از کل صادرات را در اختیار دارد و مرز صادرات محصولات دانش‌بنیان ایرانی از کشورهای همسایه فراتر نرفته و عمده ی صادرات این کالاها به چهار کشور همسایه عراق، افغانستان، روسیه و سوریه صورت می‌گیرد.

برای تغییر در وضعیت واردات و صادرات محصولات دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری تعاملاتی با سازمان گمرک جمهوری اسلامی ایران داشته است تا واردات و صادرات، برای شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور تسهیل شود. این تعاملات شامل بسته‌های حمایتی گمرکی، امتیازات و معافیتهای گمرکی، معافیت در پرداخت هزینه‌های عوارض و حقوق گمرکی و همچنین معافیت در پرداخت سود بازرگانی و عوارض صادراتی می‌شود. اهمیت واردات برای شرکتهای دانش‌بنیان انجام فرآیند مهندسی معکوس روی برخی تجهیزات و کالاها و همچنین نمونه‌سازی از این محصولات است همچنین واردات تجهیزات آزمایشگاهی، تست و کنترل کیفیت و ماشین‌آلات خط تولید هم در این شرکتها اهمیت به سزایی دارد و به همین دلیل واردات در این زمینه و با این اهداف برای شرکتهای دانش‌بنیان شامل معافیت‌های گمرکی می‌شود.

بهره‌مندی ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان از معافیتهای گمرکی

طبق اعلام معاونت علمی ریاست جمهوری در سال ۱۳۹۸ تعداد ۹۵ شرکت دانش‌بنیان از معافیت‌های گمرکی بهره‌مند شده‌اند؛ در مجموع نیز ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان توانسته‌اند از معافیت‌های گمرکی در نظر گرفته شده، بهره‌مند شوند. شرکتهای دانش‌بنیان برای بهره‌مندی از معافیتهای گمرکی ابهاماتی داشته‌اند و برای رفع این ابهامات در اینجا مقدمات استفاده از معافیتها را بیان می‌کنیم.

متقاضیان واردات باید با سامانه بهین‌یاب آشنا باشند و باشد برای استفاده از معافیت‌ها باید به این سامانه مراجعه کنند. این سامانه با هدف ایجاد بستری شفاف و چابک برای ارتباط بین متقاضیان پروژه های پژوهشی، متقاضیان دانش فنی و فناوری سازمانهای حمایتی و پژوهشگران ایجاد شده است. در این سامانه بنگاههای تولیدی و تجاری، سازمانهای حمایتی و پژوهشگران به ترتیب نیازهای پژوهشی، زمینه ها و نوع حمایت و توانمندیهای خود را ثبت کرده و کلیه ارتباطات بین آنها در فضای این دالان مدیریت می شود. هدف اصلی این دالان، کمک به انجام فعالیتهای پژوهشی نیاز محور بوده و شامل ساز و کاری جهت شناسایی پژوهشگران، متقاضیان و حامیان و ایجاد ارتباط مشخص بین آنها می باشد. این دالان در قالب یک بستر نرم افزاری برای کلیه فعالیتهای حوزه پژوهش و فناوری راه اندازی شده و هر یک از نقش آفرینان حوزه پژوهش و فناوری جایگاه مشخصی در این سامانه دارند. لازم به توضیح است هریک از سازمانهای حامی بصورت مستقل و در راستای اهداف و مأموریتهای خود به فعالیت می‌پردازد. لکن بمنظور حفظ یکپارچگی و پیوستگی فعالیتهای این حوزه، مدیریت اطلاعات فعالیتهای آنها بصورت متمرکز در قالب سامانه اطلاعات فناوری انجام می شود.

شرکتهای دانش‌بنیانی که دارای جواز تاسیس، پروانه بهره برداری، کارت شناسایی، گواهی فعالیت صنعتی و پروانه اکتشاف یا سایر مجوزهای وزارت صنعت، معدن و تجارت هستند و قصد واردات ماشین‌آلات خط تولید را دارند باید به سامانه بهین‌یاب مراجعه کنند.

همچنین اگر کالایی که شرکت‌های دانش‌بنیان  قصد وارد کردن آن را دارند نمونه مشابه داخلی نداشته باشد می‌توانند ادعای خود را در کارگروه مستقر در معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری مطرح کنند تا مورد بررسی قرار گیرد و در نهایت برای واردات آن به شرکت مورد نظر کمک کند؛ لازم به ذکر است که این واردات به نوعی کمک به تولید و بومی‌سازی تجهیزات پیشرفته خواهد بود.

گام اول شرکتهای دانش‌بنیان برای استفاده از معافیت‌های عوارض، حقوق گمرکی و سود بازرگانی مراجعه به کارتابل خود در سامانه reg.daneshbonyan.ir  است؛ این شرکتها باید بعد از مراجعه، درخواست معافیت گمرکی خود را به همراه مدارک مورد نیاز، از طریق منوی تخفیفات گمرکی درج کنند.

دیدگاه خود را بیان کنید

You must be logged in to post a comment.*