بی‌وای‌دی تانگ در اروپا

شرکت خودروسازی بی‌وای‌دی (BYD) که علاوه بر ساخت خودروهای برقی، به تولید باتری برای این‌گونه وسایل نقلیه هم اشتغال دارد، نخستین نمونه از سری اول صادراتی مدل تانگ را به یک مشتری اهل نروژ ساکن در پایتخت این کشور تحویل داده است. این خودرو اولین نمونه از یکصد دستگاهی است که به این کشور اروپایی صادر شده.

شرکت بی‌وای‌دی در اوایل سال ۲۰۲۰ از برنامه‌ریزی برای حضور در بازار خودروی اروپا و در اواسط همان سال از صادرات به نروژ خبر داده بود. اکنون با ورود نسخه برقی مدل تانگ به نروژ، به نظر می‌رسد که این وعده به حقیقت پیوسته باشد.

این کراس‌اور دوست‌دار محیط زیست قادر است با یک بار شارژ کامل مجموعه باتری، در شعاع ۵۲۸ کیلومتر در مسیرهای شهری یا ۴۰۰ کیلومتر به صورت ترکیبی پیمایش کند (براساس استاندارد WLTP). شتاب صفر تا صد کیلومتر برساعت این خودرو نیز ۴.۶ ثانیه اعلام شده است.

فرم بدنه بی‌وای‌دی تانگ توسط یکی از طراحان صاحب سبک یعنی ولفگانگ اگر (Wolfgang Egger) شکل گرفته است و ظاهری قابل قبول و مدرن دارد.یکی دیگر از نکات قابل توجه درباره این خودرو، تجهیز آن به باتری ۸۶.۴ کیلووات ساعتی Blade است که با فناوری لیتیوم- فلز- فسفات ساخته شده و ظرف تنها ۳۰ دقیقه اتصال به جریان سریع ۱۱۰ کیلووات، ذخیره آن از ۳۰ به ۸۰ درصد افزایش می‌­یابد.

شرکت بی‌وای‌دی علت ساخت این باتری را تعریف و پایه­‌گذاری استانداردهای جدید در ایمنی اعلام کرده است. سلول‌های مثلثی شکل این باتری با چیدمان دوار به یکدیگر متصل شده است که همین امر، صرفه­‌جویی در فضای موردنیاز را در پی دارد. براساس اعلام شرکت سازنده، امکان تولید دود یا آتش­ گرفتن این سلول‌ها منتفی است و دمای آن‌ها بین تنها ۳۰ الی ۶۰ درجه سانتیگراد نوسان می‌­کند، درحالی‌که بدنه باتری­‌های متداول در مواردی به دمای ۲۰۰ الی ۴۰۰ و حتی ۵۰۰ درجه سانتی‌گراد رسیده که به آتش‌سوزی منجر خواهد شد.

گنجایش فضای داخلی این کراس‌اور چینی برابر با ۱۶۵۵ لیتر است و امکانات رفاهی نظیر نمایشگر قابل چرخش ۱۲.۸ اینچی لمسی، سیستم صوتی با ۱۲ بلندگو، نورپردازی قابل تنظیم در ۳۱ رنگ، روکش چرمی صندلی­‌ها با تهویه، گرمکن و حافظه تنظیمات و همچنین شارژر بی‌سیم تلفن همراه را به همراه دارد.

قیمت نسخه برقی از بی‌وای‌دی تانگ در بازار نروژ در حدود ۹۳ هزار دلار امریکا تعیین شده و نماینده این برند امیدوار است که بتواند ۱۵۰۰ دستگاه از این خودروی برقی را تا پایان سال جاری به فروش برساند. مدیر بی‌وای‌دی در اروپا، کشور نروژ را به عنوان گزینه‌­ای بسیار مناسب برای آغاز عرضه خودروهای برقی ساخت این برند در قاره سبز دانسته است.

دیدگاه خود را بیان کنید

You must be logged in to post a comment.*