ترخیص محموله ۱۶هزارتنی برنج وارداتی

علی صالحی رئیس کل دادگستری هرمزگان با حضور در اداره کل بنادر و دریانوردی استان و بندر شهید رجایی بندرعباس، ضمن ارزیابی کالاهای اساسی موجود در محوطه و انبارهای این مجموعه، دستورات لازم را به منظور تسریع در روند ترخیص و عرضه به موقع کالاهای اساسی و اقلام ضروری برای تأمین نیاز بازار و ارسال به سراسر کشور صادر کرد.

وی همچنین ضمن بازدید از محموله‌های کالاهای اساسی و اقلام وارداتی موجود در انبارها، وضعیت ماشین‌آلات سنگین عمرانی- مهندسی و راه‌سازی رسوبی در بندر شهید رجایی را مورد ارزیابی قرار داد و دستورات لازم را به منظور بهبود شرایط نگهداری و جلوگیری از تخریب و تضییع این اموال صادر کرد.

وی در جریان این بازدید با اشاره به صدور دستور ویژه قضائی برای ترخیص محموله بزرگ برنج وارداتی از بندر شهید رجایی و بندرعباس اظهار کرد: بر این اساس مقرر شد، اداره غله و خدمات بازرگانی استان هرمزگان به سرعت با رفع موانع موجود نسبت به ترخیص فوری محموله بزرگ ۱۶ هزار تنی برنج وارداتی و ارسال آن به اقصی نقاط کشور با هدف کنترل قیمت‌ها اقدام کند.

رئیس شورای قضائی استان هرمزگان خاطرنشان کرد: در راستای کنترل بازار و مقابله با گرانی‌ها در جریان این بازدید با حضور مسئولین قضایی استان و مدیران دستگاه‌های اجرایی، تصمیمات لازم به منظور شتاب بخشی به روند ترخیص کالاهای اساسی اتخاذ شد و دستگاه‌های متولی، مکلف شدند نسبت به اتخاذ تمهیدات لازم و بسیج تمامی امکانات برای ترخیص فوری اقلام دپو شده در محوطه و انبارهای گمرک و بندر شهید رجایی که متأسفانه برخی از آنها به علت طولانی شدن مدت نگهداری در معرض فساد و انقضای تاریخ مصرف قرار گرفته‌اند، به سرعت اقدام کنند.

رویکرد مسئولان قضائی در بازدید از بنادر و گمرکات، تعیین تکلیف سریع کالاهای اساسی، به خصوص اقلام ضروری از مرحله ترخیص تا رسیدن به دست مصرف‌کنندگان است و این امر با توجه به ضرورت رفع موانع قانونی به صورت مستمر از سوی دستگاه قضائی استان هرمزگان پیگیری می‌شود. در نتیجه تصمیمات اتخاذ شده، فوراً ضمن تشکیل کارگروهی با حضور نمایندگان سازمان‌های متولی، مقرر شد؛ در مهلت سه روز، لیست دقیقی از تمامی ماشین‌آلات سنگین عمرانی- مهندسی و راه‌سازی موجود به همراه جزئیات و علت معطلی در روند ترخیص آنها به انضمام گزارشی از علل و عوامل قصور و تقصیر هریک از دستگاه‌های ذی‌ربط به همراه مستندات قانونی تهیه و جهت رسیدگی به دادگستری استان ارائه شود.

با تعیین ضرب‌الاجل سه روزه، دستورات ویژه‌ای برای تکمیل مراحل کارشناسی و ارائه لیست ماشین‌آلات سنگین عمرانی- مهندسی و راه‌سازی رسوبی توسط اداره کل بنادر و دریانوردی صادر و همچنین اداره کل گمرکات استان هرمزگان نیز مکلف شد تا ظرف پنج روز ضمن تکمیل لیست مربوطه و انجام مراحل کارشناسی نسبت به ارائه آن به سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی اقدام کند تا در جهت فروش این ماشین‌آلات از طریق مزایده طی یک ماه اقدام شود.

وی خاطرنشان کرد: با هماهنگی‌های انجام شده، اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان هرمزگان ضمن تأمین کامیون‌های مورد نیاز، نسبت به بارگیری محموله‌های کالاهای اساسی و اقلام وارداتی از انبارهای گمرک و اسکله شهید رجایی بندرعباس و ارسال آن‌ها به سراسر کشور، اقدام خواهد کرد.

دیدگاه خود را بیان کنید

You must be logged in to post a comment.*