جدیدترین اخبار خودرو گذر موقت

شرایط اخذ مرخصی برای خودروهای پلاک اروند

خروج خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی‌سی از منطقه آزاد اروند، آزاد شد. آقای غیبی (سرپرست گمرک خرمشهر) ضمن اعلام این خبر گفته که بنا به درخواست مالکان این خودروها، خروج خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی‌سی دیگر ممنوع نبوده و از تاریخ ۲ مردادماه ۱۴۰۰ و با شرایط زیر، امکان‌پذیر شده است:

  • مرخصی در سال، مجموعا دو نوبت یک ماهه است.
  • بین هر دو نوبت، حداقل باید یکماه فاصله باشد.
  • مرخصی خودروهای آمریکایی، همچنان ممنوع است.

متقاضیان استفاده از این مرخصی، می‌توانند در سامانه گمرک خرمشهر ثبت‌نام کرده و بدون نیاز به مراجعه حضوری، تشریفات گمرکی را انجام دهند و فقط برای آخرین مرحله (نصب پلاک گذرموقت) به گمرک بروند.

تردد غیرقانونی خودروهای گذرموقت

در صورت پایان زمان تردد خودروهای گذرموقت، این خودروها باید بلافاصله به گمرک مبدا برگردند و تمدید مهلت بگیرند یا تحویل شوند چراکه در غیر اینصورت، خودرو بعنوان کالای قاچاق شناخته شده و علاوه بر توقیف، مالک خودروی گذرموقت نیز به پرداخت جریمه سنگین نقدی محکوم شده و به مراجع قضایی نیز معرفی می‌شود.

تمدید پروانه خودروهای گذر موقت

تمدید پروانه عبور خودروهای گذرموقت اگر توسط گمرک، انجام شود باید همراه با اخذ پلاک راهنمایی و رانندگی باشد، در غیر اینصورت، تمدید پروانه را نمی‌توان مجوزی برای تردد این خودروها دانست.

تبدیل خودروهای گذرموقت به پلاک ملی

تاکنون هیچ قانونی در این زمینه، تصویب نشده است و لذا امکان دریافت پلاک ملی برای خودروهای گذرموقت، غیرممکن است.

شرایط خروج خودروهای گذرموقت از کیش

طبق اعلام پلیس راهور کیش، برای فعالان اقتصادی جزیره و همچنین کیشوندان، این امتیاز درنظر گرفته شده است تا بتوانند خودروهای منطقه آزاد کیش را «بدون درنظرگرفتن محدودیت حجم موتور» و با پلاک گذرموقت به سرزمین اصلی ببرند و در مهلت قانونی، در آنجا تردد داشته باشند. تنها شرط اخذ پلاک عبورموقت برای خروج از کیش، عبارتند از:

۱- رنگ خودرو، طلایی نباشد.

۲- خودرو از برندهای آمریکایی نباشد.

۳- خودرو از برندهای خاص (مانند فراری، لامبورگینی و …) نباشد.

دیدگاه خود را بیان کنید

You must be logged in to post a comment.*