جدیدترین اخبار واردات خودرو

واردات خودروهای نیسان و تویوتا

مهدی ضیغمی، سرپرست سازمان توسعه و تجارت، اعلام کرد که تاکنون ۴ هزار دستگاه خودرو به صورت وارداتی ترخیص شده اند که اکثر آن ها خودروهای چانگان هستند. همچنین در هفته جاری، خودروی زوتی T300 پارس خودرو نیز وارد گمرک های کشور شده و بزودی عرضه خواهد شد.  ۵ هزار دستگاه خودروی نیسان ثبت سفارش شده و تابحال تنها ۲ شرکت توانسته اند برای گرفتن نمایندگی برند تویوتا، مدارک خود را ارائه دهند. هنوز مشخص نیست این پروسه تا چه زمانی طول بکشد و شاهد ثبت سفارش خودروهای تویوتا باشیم. همچنین فعلاً نامی از مدل های نیسان ثبت سفارش شده نیز گفته نشده است. تابحال ۱۷ شرکت موفق به ثبت سفارش خودرو برای واردات شده اند و با تسهیل روند استانداردها به زودی شاهد افزایش سرعت واردات خودرو به صورت CBU خواهیم بود.

تکذیب خبر توقف واردات خودروهای کره‌ای

در پی انتشار اخباری در فضای مجازی، مبنی بر محدودیت و توقف واردات خودروهای کره‌ای، وزارت صمت اطلاعیه‌ای را منتشر و این خبر را تکذیب کرد. در این اطلاعیه چنین آمده است:

«بدین وسیله به اطلاع می رساند که شرکت های وارد کننده خودروهای کره ای در حال حاضر در حال دریافت ارز و انجام فرآیند ترخیص از گمرک بوده و موارد اعلام شده در رسانه ها دقیق و قابل استناد نمی باشد.»

در خبر تکذیب شده آمده بود که پیرو تغییرات جدید قانون واردات خودرو، که هنوز به صورت رسمی منتشر نشده، قرار است سقف ارزشی واردات از ۲۰ به ۳۵ هزار یورو افزایش پیدا کند. تعرفه ها نیز افزایش پیدا خواهند کرد. پیرو درخواست وزارت امور خارجه، واردات خودروهای کره ای نیز متوقف خواهد شد.  اما  وزارت صمت هیچ اشاره‌ای به تغییرات نکرده است و تنها با اشاره به ادامه فرآیند تخصیص ارز و ترخیص از گمرک خودروهای کره‌ای، سمت و سوی موضوع را عوض کرده است.

واردات بیش از ۲۰۰ هزار خودرو هدف گذاری شد

 مصطفی طاهری، رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، خبر داد که طبق برنامه دولت و لایحه بودجه ۱۴۰۲، هدف گذاری برای واردات خودرو در سال ۱۴۰۲ بالغ بر ۲۰۰ هزار دستگاه است؛ علاوه بر مازاد ۱۰۰ هزار خودرویی که بنا بود در سال ۱۴۰۱ وارد شود و هنوز مراحل آن در حال انجام است.

وی پیش‌بینی کرد که وضعیت بازار خودرو می تواند سامان گیرد. این در صورتی است که پارامترهای اقتصادی مانند تورم غیرقابل پیش‌بینی و یا افزایش پله‌ای قیمت ارز وجود نداشته باشد. واردات خودرو در سال ۱۴۰۲ دو برابر آن چیزی است که قرار بود در سال ۱۴۰۱ محقق شود. از آنجا که دولت واردات خودرو را در سال ۱۴۰۱ دیر شروع کرد، نتوانست هدف واردات ۱۰۰ هزار خودرو را محقق کند؛ اما هم مابقی هدف گذاری سال ۱۴۰۱ و هم دو برابر آن یعنی حدود ۲۰۰ هزار خودرو در سال ۱۴۰۲ وارد خواهد شد. سرجمع این رقم برای واردات خودرو در سال ۱۴۰۲ می‌تواند عدد قابل قبول و درشتی باشد که امیدواریم محقق شود.

علت توقف عرضه خودروهای وارداتی در بورس کالا

 مجید عشقی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، درباره علت توقف عرضه خودروهای وارداتی در بورس کالا توضیح داد زمان و تعداد خودروهای خارجی که به کشور وارد خواهند شد، مشخص نیست. در واقع سازمان بورس آمادگی دارد کالاهایی را که وارد کشور شدند و قابلیت تحویل دارند پذیرش و عرضه کند و کالاهایی که هنوز خریداری نشده است، امکان عرضه از طریق بورس را ندارند. البته بندی که تاکید داشت این خودروها صرفا از طریق بورس کالا عرضه شوند حذف شده و عرضه از طریق بورس کالا، به شرطی که کالا شرایط بورس را داشته باشد، امکان‌پذیر است.

ممنوعیت واردات خودرو از برندهای آمریکایی

وزارت صمت به دنبال انتشار گزارشی با عنوان «خالی فروشی در واردات خودرو در روزنامه اقتصاد، جوابیه‌ای را منتشر کرده و نکات زیر را متذکر شد:

  1. قیمت خودروها نامعلوم است که بنا بر اعلام سخنگوی وزارت صمت، در هر بار عرضه خودرو، قیمت نهایی خودرو مشخص خواهد بود و متقاضیان می‌توانند با دانستن قیمت انواع خودروهای عرضه شده دست به انتخاب خودرو دلخواه بزنند.
  2. برخلاف آنچه در این گزارش درباره برند خودروهای وارداتی مطرح شده است، مطابق اعلام سخنگوی وزارت صمت، واردات هرگونه برند مگر موارد ممنوعه مانند برندهای آمریکایی یا برندهای فاقد استانداردهای کیفی داخل کشور، آزاد بوده و امکان واردات آن‌ها وجود دارد.
  3. مطابق اعلام وزارت صمت در اطلاعیه منتشر شده، نخستین عرضه خودرو بلافاصله بعد از پایان قرعه کشی و عرضه خودرو آغاز خواهد شد و در این عرضه‌ها تعداد، برند و قیمت مشخص است.
  4. درباره چگونگی قیمت‌گذاری نیز ذکر این نکته مهم است که قیمت‌گذاری به هیچ وجه دست واردکننده نیست و آن‌ها نمی‌توانند برخلاف گذشته قیمت‌گذاری دلخواه داشته باشند. نحوه قیمت‌گذاری نیز مشخص است و همان‌گونه که در این گزارش نیز ذکر شده هزینه به صورت CFR به علاوه هزینه‌های متداول نقل و انتقال خودرو مانند مالیات و هزینه پلاک گذاری مشخص کننده قیمت خودرو است.
  5. شرایط اعلام شده نیز همگی به‌جز شرط ۵۰۰ میلیون تومانی، همان شرایط خرید خودرو داخلی است که به‌منظور حذف دلالان از بازار و رسیدن خودرو به دست مصرف‌کننده واقعی اعلام شده است.

دیدگاه خود را بیان کنید

You must be logged in to post a comment.*