خداحافظی آئودی با دو محصول کوچک

آئودی Q2 در سال ۲۰۱۶ عرضه شد؛ Q2 یکی از مدل‌های کم‌تر شناخته شده این خودروساز است و چهار سال پس از عرضه آن، فیس‌لیفتش به بازار آمد‌. اما نسل دوم آئودی Q2 هیچ‌‌گاه معرفی نشد؛ زیرا این برند آلمانی اولویت‌های دیگری دارد و مخصوصاً بر خودروهای بزرگ‌تر با سود بالاتر تمرکز می‌کند. به همین دلیل، مدل کوچک A1 نیز پس از نسل اخیر آن، حذف خواهد شد.

طی مصاحبه این هفته Markus Duesmann، مدیرعامل آئودی، با Handelsblatt، مدل A1 دیگر تولید نخواهد نشد و برای Q2 نیز جانشینی نخواهد آمد‌. او افزود که آئودی به عنوان نام تجاری ممتاز ساخته شده و محدوده مدل‌ها کم می‌شود اما کیفیت و فناوری گسترش می‌یابد.

 Q2 تنها در زادگاه خود، یعنی Ingolstadt، ساخته نمی‌شود؛ بلکه در چین نیز با فاصله محوری بیش‌‌تر و با نام Q2L وجود دارد. علاوه بر آن، با پیشرانه تمام الکتریکی (E-Tron) نیز عرضه می‌شود‌. آئودی Q2L E-Tron بدون آلایندگی است و با باتری ۳۸ کیلووات‌ساعتی، تنها به صورت محلی به فروش می‌رسد و بر اساس چرخه NEDC، برابر ۲۶۵ کیلومتر برد دارد.

آئودی Q2 با مشخصات قوی‌تری نیز ارائه می‌شود؛ یک پیشرانه ۲ لیتری بنزینی با سیستم Quattro استاندارد که ۲۹۶ اسب‌بخار قدرت و ۴۰۰ نیوتن‌متر گشتاور تولید می‌کند و با نام آئودی SQ2 عرضه می‌شود‌. نیروی تولید شده توسط یک گیربکس اتوماتیک هفت سرعته دوکلاچه به چرخ‌ها منتقل می‌شود. مدل پرفورمنس در اصل نسخه لوکس‌تری از فولکس‌واگن T-Roc R است که در نوامبر سال ۲۰۲۱ فیس‌لیفت شد.

پس از بازنشستگی آئودی A1 و Q2، آئودی آخرین خودرو مجهز به موتور احتراقی خود را در سال ۲۰۲۶ عرضه خواهد کرد و پس از آن، در سال ۲۰۳۳ به خودروهای ددرون‌سوز پایان می‌دهد.

از طرفی خط تولید آئودی Q6 E-Tron، به عنوان اولین محصول بر پایه پلتفرم توسعه یافته با کمک پورشه PPE، تا قبل از پایان سال رونمایی خواهد شد. گفته می‌شود که یک شاسی‌بلند براساس فولکس‌واگن اطلس در سال ۲۰۲۲ وارد بازار چین می‌شود که با نام گیج‌کننده Q6 شناخته خواهد شد. علاوه بر آن‌ها، فیس‌لیفت E-Tron نیز امسال ارائه خواهد شد.

دیدگاه خود را بیان کنید

You must be logged in to post a comment.*