رفع موانع صادراتی محصول سیب

دکتر محمدمهدی برومندی در سفری یک‌روزه به این استان در نشستی با مهندس اکبر فتحی رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی بر پیگیری وزارت جهادکشاورزی جهت رفع موانع صادراتی و تسهیل و تسریع در روند صادرات سیب در سال جاری تاکید کرد و گفت: میزان تولید سیب در کشور از ۳ میلیون تن به بیش از ۴ میلیون و ۱۲۰ هزار تن رسیده لذا باید به صادرات آن توجه ویژه داشته باشیم.

وی با بیان این که ایران از نظر سطح زیر کشت سیب رتبه سوم و از نظر تولید رتبه پنجم جهان را به خود اختصاص داده است، افزود: کشورهای عمده صادر کننده سیب به ترتیب چین، لهستان، ایتالیا، آمریکا و شیلی هستند و ایران در زمینه صادرات سیب درختی در جایگاه ششم دنیا قرار دارد. تولید سیب در سال جاری از سال گذشته بیشتر است،  با جدیت به دنبال تسهیل و تسریع در صادرات این محصول هستیم و فوریت این مساله علاوه بر وزارت جهاد کشاورزی باید برای سایر بخش‌های دولت نیز تبیین شود.

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به این که عدم صادرات به موقع سیب موجب از بین رفتن بازارهای خارجی این محصول باغبانی خواهد شد، اظهار داشت: باید مشکلات این حوزه از جمله پیمان‌سپاری ارزی، افزایش هزینه حمل ‌و نقل و در نتیجه بالا رفتن هزینه صادرات و رکود در این بخش مورد توجه قرار گرفته و مشکلات متعدد گمرکی و مرزی، ایجاد زیرساخت‌های لازم برای صادرات و کمبود تسهیلات سرمایه در گردش صادرکنندگان نیز باید جدی گرفته شود.

وی با اشاره به این که یکی از مهمترین مشکلات صادرات ایران، بسته‌بندی نامناسب و عدم برندسازی محصولات است، بیان داشت: وضع استانداردهای مناسب برای حفظ بازارهای هدف صادراتی بسیار اهمیت دارد.

برومندی با ابراز امیدواری درباره صادرات محصول سیب، اظهار امیدواری کرد با کمک سایر بخش‌های دولت، بازرگانان و صادر کنندگان این محصول بتوانیم موانع صادراتی را از پیش رو برداریم و شاهد جهشی در صادرات این محصول باشیم.

آذربایجان شرقی رتبه دوم کشوری در تولید سیب

رییس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان ‌شرقی نیز در این نشست با بیان این که این استان از لحاظ سطح زیرکشت و تولید سیب رتبه دوم کشوری را به خود اختصاص داده است، گفت: میزان تولید سیب درختی استان در سال جاری بیش از ۶۷۰ هزار تن است که از این میزان ۶۷ هزار تن سیب تابستانه و ارقام محلی و ۶۰۰ هزار تن سیب پائیزه است که از سیب‌های تولیدی استان ۳۲۰ هزار تن درجه یک و ممتاز، ۲۱۰ هزار تن درجه ۲ و ۷۰ هزار تن درجه سه و صنعتی می‌باشد.

مهندس اکبر فتحی با بیان این که ۳۸ درصد سیب تولیدی استان آذربایجان شرقی رقم گلدن ، ۶۰ درصد رقم رد و ۲ درصد به سایر ارقام اختصاص دارد، ادامه داد: بیشتر ارقام باغ‌های سیب از نوع رقم رد و گلدن است و با توجه به شرایط اقلیمی، سیب تولیدی آذربایجان شرقی از مرغوبیت و خاصیت انبارداری بالا برخودار بوده و دارای مزیت صادراتی و ارزآوری است.

وی اظهار داشت: شهرستان مراغه با تولید بیش از ۲۱۷ هزار تن سیب مقام اول آذربایجان شرقی و شهرستانهای میانه با ۱۲۶ هزار تن و اهر با ۸۵ هزار تن به ترتیب مقام دوم و سوم را دارند.

فتحی با اشاره به این که سیب مصرفی استان سالانه در حدود ۹۵ تا ۱۰۰ هزار تن است، افزود: بیشترین میزان سیب ذخیره شده در سردخانه‌های کشور در سال جاری متعلق به استان‌های آذربایجان غربی با حدود ۷۵۰ هزار تن و آذربایجان شرقی با ۳۲۰ هزار تن است.

وی با بیان این که امسال، سال خوبی برای تولید سیب در کشور و استان آذربایجان شرقی بوده است، ابراز امیدواری کرد؛ امسال علاوه بر تامین نیاز داخلی با حمایت های لازم، صادرات این محصول نیز رونق یابد.

گفتنی است؛ تولید کل میوه‌های دانه‌دار در سال ۹۹ براساس گزارش‌های استان‌ها حدود ۴ میلیون و ۴۶۶ هزار تن است که ۴ میلیون و ۱۲۰ هزار تن آن مربوط به سیب بوده که برآورد ذخیره سیب امسال حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن است که ۳ درصد بیشتر از میزان ذخیره سال گذشته برآورد می شود. بخشی از سیب های ذخیره شده کشور صادر می شود، که سال گذشته حدود ۷۴۰ هزار تن از سیب های ذخیره شده صادر شد سطح باغات سیب کشور بر اساس آمار سال ۹۸ حدود ۲۵۱ هزار هکتار بوده و نزدیک به ۲۳۰ هزار هکتار از این سطح، باغات بارور هستند. کمتر از ۱۰ رقم مرغوب سیب در باغات ایران کشت شده اند که رقم اصلی سیب در باغات کشور، رد دلیشز و گلدن دلیشز هستند این دو رقم در ۸۵ درصد باغات سیب کشور کشت شده اند آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، فارس، تهران، اصفهان، خراسان رضوی و اردبیل از استان های قطب تولید سیب در کشور به شمار می‌روند.

دیدگاه خود را بیان کنید

You must be logged in to post a comment.*