روند ترخیص گوشی از گمرک

واردات انواع گوشی‌های موبایل  مشمول پرداخت

مالیات بر ارزش افزوده :  ۹ درصد

حقوق ورودی گمرکی: به این صورت که گمرک ارزش پایه ای گوشی را مشخص نموده و بر اساس آن ۵% حقوق و عوارض اخذ می کند، نرخ ارز را هم هر هفته بانک مرکزی به ادارات گمرک اعلام میکند.

و مالیات علی‌الحساب :  ۴ درصد

در حالت کلی واردات و ترخیص و ورود به بازار انواع گوشی های تلفن همراه به صورت تجاری نیازمند و مستلزم داشتن کارت بازرگانی از سوی گمرک و داشتن جواز ثبت سفارش می باشد.

سوال دیگری که پیش می آید این است که آیا برای واردات گوشی امکان استفاده از ارز مرجع وجود دارد؟ برای واردات و ترخیص گوشی از گمرک، گشایش اعتبار اسنادی ممکن نیست. ثبت سفارش گوشی های موبایل با ارز مبادله ای صورت می گیرد. تنها نمایندگی های مجاز برای پرداخت حقوق ورودی این امکان را دارند که از ضمانت نامه های بانکی جهت پرداخت هزینه های گمرکی بهره بگیرند. در صورت واردات اصولی و قانونی انواع گوشی‌های موبایل، شناسه بین‌المللی آنها در بانک اطلاعاتی گمرک ثبت می گردد که از طریق شماره پیامکی  ۳۰۰۰۸۸۸۷ قابل استعلام است به این صورت که شناسه ی ۱۵ رقمی گوشی موبایل را به این شماره پیامک میکنید و از طریق واحد تجارت، پیامک تائید آن به شما ارسال می شود.

در طی پروسه و مراحل ثبت سفارش و ترخیص کالا، باید اسناد و مدارک لازم جهت ترخیص کالا از گمرک به صورت فیزیکی یا الکترونیکی تهیه، آماده‌ سـازی و ثبت شده و هزینه‌های آن که شامل مالـیات، حقوق گـمرکی، سود بازرگانی و و دیگر تسهیلات ارائه شده به واردکنندگان و صادرکنندگان است؛ ارائه یا اظهارشود. از آنجایی که انجام این اقدامات یک کار تخصصی و پیچیده و نیازمند آشنایی کامل با پروسه آن است، معمولا فرآیند ترخیص شدن کالا از گمرک را به فردی به نام ترخیص کار می سپارند.

مراحل وارد کردن و ترخیص گوشی از گمرک

وارد کردن گوشی تلفن همراه به ایران مراحل قانونی و فنی منحصر به خود را دارد که تنها وارد کنندگان و ترخیص کاران از آن ها مطلع هستند.

بخش عظیمی از گوشی های تلفن همراه در کشور ما وارداتی هستند و پس از ترخیص از گمرک به بازار راه می یابند، و لذا این گوشی ها مراحل مختلفی را طی می کنند تا به دست مشتری برسند‌.

موسسات و شرکت های وارد کننده ی گوشی موبایل جهت واردات جدیدترین مدل گوشی های معرفی شده از طرف برندهای گوناگون ابتدا بایستی از طریق تیم ترخیص کار و کارشناسان ثبت سفارش، گوشی های مورد نظر خود را معرفی نمایند.

آن دسته از گوشی های موبایل که برای اولین بار وارد کشور می شوند به منظور قیمت گذاری در گمرک نیز مستلزم داشتن جواز استاندارد سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی می باشند. چنانچه این مجوز را اخذ نکرده باشند قیمت گذاری آن ها انجام نخواهد شد.

نکته قابل ذکر دیگر اینکه در صورتی که گوشی موبایلی از طریق مسافری وارد ایران شود ضروری است که از طریق سامانه همتا IMEI  یا ریجستری آن مورد بررسی قرار گیرد و این گوشی حتما باید قبلا یک بار از طریق گمرک وارد کشورشده باشد تا برای آن مراحل قیمت گذاری و تست فنی طی شود . در غیر این صورت گوشی برای واردات مسافری مجوز ترخیص دریافت نمی کند.

برای واردات مولتی برندها هم این روند وجود دارد و واردکننده باید تائیدیه استاندارد گوشی موبایل را از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی را دریافت کند تا بتواند آن را از گمرک ترخیص کند.

دیدگاه خود را بیان کنید

You must be logged in to post a comment.*