صادرات بیش از ۲.۹ میلیارد دلاری کالا از گمرکات آذربایجان غربی

ناظر گمرکات آذربایجان غربی از صادرات بیش از ۲ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار گمرکات استان در سال گذشته خبر داد.

توحید آذربد در گفت و گو با ایسنا بابیان اینکه طی سال گذشته در مجموع یک میلیون و ۲۸۰ هزار و ۹۰۹ تن کالا  از گمرکات استان به خارج از کشور صادر شده است، گفت: ارزش این میزان کالای صادراتی ۲ میلیارد و ۹۹۷ میلیون دلار بوده که  این میزان صادرات در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از لحاظ ارزش ۶۲ درصد و از حیث وزنی یک درصد افزایش نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه صادرات سایر گمرکات از مرزهای این استان نیز از لحاظ دلاری ۸۵ درصد رشد دارد، افزود: ۴ میلیون و۷۴۰ هزار و ۱۵۳ تن کالا به ارزش نه میلیارد و ۸۹۲ میلیون دلار از طریق گمرکات مرزی استان از کشور خارج شده است

به گفته آذربد، در بین گمرکات استان، گمرک تمرچین پیرانشهر بیشترین سهم صادرات غیرنفتی را به خود اختصاص داده است.

ناظر گمرکات استان افزود: طی مدت مذکور بیش از ۳۶۶ هزار و ۷۶۹ تن کالای وارداتی به ارزش بیش از ۷۱۹ میلیون دلار از طریق گمرکات استان به کشور وارد و ترخیص شده است.

وی خاطرنشان کرد: این مقدار در مقایسه با سال ۹۸ از حیث ارزش دلاری ۱۵ درصد و از نظر وزنی ۳۷ درصد کاهش داشته است.

ناظرگمرکات استان افزود: در همین مدت، میزان ترانزیت خارجی بیش از یک میلیون و ۶۷۶ هزار و ۵۸۲ تن به ارزش ۴ میلیارد و ۴۴۹ میلیون دلار بود که نسبت به سال گذشته از لحاظ وزنی ۶ درصد کاهش و از نظر ارزش دلاری ۱۶ درصد کاهش داشت.

وی با اشاره به اینکه ۳۹۵ هزار ۳۷۶ نفر از گمرکات استان تردد داشته اند، خاطر نشان کرد: میانگین تردد روزانه از مرزهای استان ۱۴۶۴ نفر است که این آمار درسال گذشته روزانه ۱۶ هزارو ۲۵۰ نفر بوده است. و ۹۱ درصد نسبت به سال گذشته کاهش نشان می دهد .

وی همچنین عنوان کرد: درآمد وصولی گمرکات استان در طول سال گذشته بیش از ۵ تیلیارد ریال بوده که در مقایسه با مدت مشابه ۱۴ درصد کاهش داشته است و مقدار ۶۳ فقره ضمانتامه بانکی با ارزش ۳۳ هزار میلیون ریال اخذ شده است.

ناظر گمرکات استان با اشاره به موقعیت راهبردی و ژئوپلتیک استان در حوزه تجارت فرامرزی خاطرنشان کرد: گمرکات استان از لحاظ دارا بودن ۶ گمرک فعال مرزی در همسایگی با سه کشور خارجی ترکیه ، عراق و جمهوری خودمختار از جایگاه مهم و حساسی در تجارت خارجی کشور برخوردار است.

دیدگاه خود را بیان کنید

You must be logged in to post a comment.*