صادرات لبنیات

شرایط و مراحل صادرات لبنیات به عراق

تجارت با عراق تاکنون سود خوبی برای بازرگانان کشور به همراه داشته است. اما همانطور که می دانیم این کشور درگیر مشکلات زیادی است که می تواند ریسک تجارت با ایران را افزایش دهد. همانطور که می دانیم هر کشوری برای صادرات و واردات کالای خود، قوانین ویژه ای وضع کرده است. از آنجایی که عراق در حال حاضر درگیر بی ثباتی، تنوع قومی و مذهبی و جنگ و درگیری است، این مسئله می تواند خطرات و ریسک تجارت با این کشور را افزایش دهد. با این حال ایران از جمله کشورهای صادر کننده لبنیات به عراق است که تاکنون با موفقیت توانسته است نیازهای این کشور را برطرف کند. ایران علاوه بر صادرات لبنیات به عراق دیگر محصولات را نیز به این کشور صادر می کند. از جمله مواد غذایی و محصولات کشاورزی.

تاجران و بازرگانانی که تمایل دارند در زمینه صادرات لبنیات با کشور عراق همکاری داشته باشند، باید پیش از هر نوع اقدامی در جهت صادرات کالا، مراحل خاصی را طی کنند. از جمله مهمترین مراحل صادرات کالا به کشور عراق می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • یافتن مشتری در کشور عراق
 • دریافت مجوز صادرات کالا
 • ارائه اظهارنامه گمرکی
 • ارزش گذاری کالای صادراتی
 • عقد قرارداد برای حمل و نقل و بیمه کردن کالاهای صادراتی
 • بسته بندی و صادرات لبنیات
 • ارسال فاکتور صادرات کالا
 • اخذ گواهی بازرسی در مرزهای ایران و عراق
 • تعهد ارزی با قیمت مصوب برای  ارسال کالاهای صادراتی

  شرایط خاص صادرات لبنیات به روسیه

  در ایران تاکنون بیش از ۲۸ شرکت موفق شده است تاییدیه و گواهی بهداشتی کشور روسیه را برای صادرات محصولات لبنی به این کشور دریافت کنند. مقامات این دو کشور تاکنون مبادلات تجاری زیادی در زمینه محصولات لبنی با یکدیگر داشته اند. زیرا ایران به عنوان یکی از کشورهای عالی در زمینه تولید محصولات لبنی شناخته می شود.

  صادرات لبنیات به روسیه سالانه بیش از یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن انجام می شود، که یک بازار وسیع برای پذیرش محصولات لبنی ایران به شمار می رود. ایران با داشتن توانمندی ها و ظرفیت های عالی در تولید محصولات لبنی و صادرات لبنیات، قادر است به سرعت بازار کشورهای بزرگ اروپایی را در دست بگیرد. تمام محصولات لبنی که در ایران تولید می شود از نظر بهداشتی در شرایط استاندارد جهانی هستند.

  از این رو کشور روسیه و ایران در زمینه صادرات لبنیات بدون هیچ مشکل بهداشتی تاکنون پیش رفته اند. البته لازم به ذکر است که در این میان برخی مشکلات تجاری میان این دو کشور وجود دارد که امید است به زودی این دسته از مشکلات نیز برطرف شوند. در واقع می توانیم بازار روسیه را به عنوان یکی از بازارهای عالی و ارز آور برای ایران به شمار آوریم.

  اهمیت صادرات کالا به کشورهای مختلف

  در دنیا کشورهای محدودی وجود دارند که قادر هستند محصولات لبنی با کیفیت تولید و به بازارهای جهانی عرضه کنند. ایران فرآورده های شیری بسیار زیادی دارد که از جمله ماندگارترین فرآورده های تجاری در سبد صادراتی ایران به شمار می روند. حتی باید بگوییم ایران در طی سالهای اخیر، تنها صادر کننده خالص لبنیات به کشورهای مختلف جهان بوده است.

  طبق آمار منتشر شده ایران در سال ۲۰۱۴ موفق شد بیشترین صادرات لبنیات را به کشورهای دیگر داشته باشد. که این میزان صادرات بیش از ۲۱۵ میلیون دلار برای کشور ارزآوری داشت. البته این میزان ارز تنها در خصوص صادرات چند مورد از لبنیات کشور بود. اگر به آمار تجارت خارجی ایران در سالهای اخیر توجه کنیم، متوجه می شویم که ایران موفق شده است بیشتر بازار لبنیات در کشورهای همسایه را به دست آورد.

  به صراحت می توانیم بیان کنیم که صادرات لبنیات توسط ایران به کشورهای دیگر، از مهمترین صادراتی است که می تواند منجر به گسترش روابط تجاری در ایران شود. هر سال بر تعداد کارخانه هایی که فرآورده های لبنی تولید می کنند تا به کشور روسیه صادر کنند بیشتر می شود. که این مسئله رشد سالانه صادرات محصولات لبنی در ایران را در پی دارد.

  ورود ایران به بازار صادرات لبنیات می تواند افق روشنی برای این کشور در پی داشته باشد. البته برای دستیابی به این مرحله لازم است تولیدکنندگان و تاجران به کیفیت تولید و عرضه محصولات لبنی دقت بیشتری نموده و با کشورهای بیشتری در زمینه صادرات همکاری کنند. تا ایران موفق شود به یکی از کشورهای صادرکننده عمده محصولات لبنی در سطح جهان تبدیل شود.

دیدگاه خود را بیان کنید

You must be logged in to post a comment.*