صادرات مجدد گاز ایران به عراق

 

ایران به طور متوسط روزانه ۵۰ میلیون مترمکعب گاز به عراق صادر می‌کرد که به خاطر زیاد شدن بدهی بغداد و عدم پرداخت این بدهی آن را به یک دهم معادل ۵ میلیوه مترمکعب در روز کاهش داده بود و  حتی گفته بود که قصد دارد این میزان را هم تقریبا به نصف پایین بیاورد.

وزارت برق عراق گفته بود:  کاهش صادرات گاز ایران بسیاری از شهرهای بزرگ از جمله بغداد را با بحران کمبود برق مواجه کرده است.

اخیراً رضا اردکانیان، وزیر نیروی ایران، به بغداد سفر کرده و با مجید مهدی همتای عراقی خود دیدار و در باره پرداخت بدهی ایران توافقاتی انجام شده است.

سخنگوی وزارت برق عراق می‌گوید: دیدار وزرای ایرانی و عراقی باعث شده تا اختلافات حل شده و قرار است از امروز عصر و به صورت تدریجی روند افزایش صادرات گاز ایران به عراق و بازگشت آن به سطح قبلی آغاز شود.

وزیر نیروی ایران همچنین با مصطفی الکاظمی دیدار کرده و بر موضع ایران برای بالا بردن صادرات گاز به عراق تاکید کرده است. هنوز جزئیات توافق ایران و عراق برای پرداخت بدهی میلیاردی بغداد به تهران مشخص نشده، اما یکی از اعضای برجسته اتاق بازرگانی ایران ـ عراق گفت که تهران با عراق بر سر مبادله کالا به کالا توافق کرده و قرار است، بخشی از این بدهی به صورت کالا تحویل ایران شود.

روز ۲۱ دسامبر دولت عراق اعلام کرده بود که آماده است تا ۷۰۰ هزار تن جو را با قیمت هر تن ۱۲۵ دلار به عنوان بخشی از بدهی خود به ایران صادر کند. یکی از مقامات وزارت بازرگانی عراق هم دیروز گفته بود که صادرات جو به ایران به همراه صادرات برخی دیگر از کالاها به عنوان ابزاری برای بازپرداخت بدهی به ایران استفاده خواهد شد.

به خاطر تحریم‌های آمریکا دسترسی ایران به برخی دارایی‌های دلاری خود محدود شده است. آمریکا به شرط آنکه عراق خود را به سمت کاهش وابستگی به ایران در حوزه انرژی ببرد، این کشور را بارها از تحریم‌های اعمال شده علیه ایران معاف کرده، اما بغداد به خاطر پایین بودن قیمت نفت و متعاقبا درآمد خود، هنوز در این زمینه پیشرفتی نداشته است.

دیدگاه خود را بیان کنید

You must be logged in to post a comment.*