عراق بزرگترین واردکننده کالا از اردن

اتاق بازرگانی اردن روز یکشنبه اعلام کرد که عراق در میان کشورهای واردکننده کالاهای تجاری از این کشور در ۳ ماهه ابتدایی سال جاری میلادی، در رتبه اول قرار گرفته است.

به گزارش «شفق نیوز» اتاق بازرگانی اردن در بیانیه ای اعلام کرد صادرات کالا به کشورهای عربی و خارجی طی ۳ ماهه ابتدایی سال ۲۰۲۳ حدود ۲۸۵ میلیون دینار اردنی بوده که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته حدود ۸۸ میلیون دینار افزایش داشته است.

عراق در رتبه اول کشورهای عربی واردکننده از اردن قرار دارد و ارزش واردات کالا توسط این کشور در ۳ ماهه ابتدایی سال ۲۰۲۳ به ۱۱۷ میلیون دینار رسیده است. پس از عراق سوئیس با ۴۲ میلیون دینار، امارات با ۲۶ میلیون دینار، مصر با ۲۴ میلیون دینار و عربستان با ۱۷ میلیون دینار در رتبه های بعدی قرار دارند.

گفتنی است هر ۷۰ دینار اردنی برابر با حدود ۱۰۰ دلار امریکاست.

اتاق بازرگانی اردن برای محصولات کشاورزی و دامی، منابع طبیعی خام اردن و کالاهای خارجی که مجددا صادر می شوند، گواهی مبدأ صادر می کند و تعداد گواهی هایی که به عراق رفته بالغ بر ۴۸۳ بوده است.

همچنین ارزش صادرات محصولات خارجی (صادرات مجدد) در این بازه زمانی حدود ۱۴۲ میلیون دینار، صادرات صنعتی ۳۰ میلیون دینار، صادرات کشاورزی ۲۵ میلیون دینار و صادرات عربی ۲۹ میلیون دینار بوده است.

اردن در دهه نود قرن گذشته در دوران محاصره اقتصادی تحمیل شده بر عراق، تبدیل به بازار بزرگی برای این کشور شد و هم اکنون عراق عمده کالاهای مورد نیاز خود را از کشورهای همسایه به ویژه ترکیه و ایران وراد می کند.

دیدگاه خود را بیان کنید

You must be logged in to post a comment.*