علل برگشت محصولات کشاورزی صادراتی

شاپور علایی مقدم در گفتگوی ۱۸:۳۰ شبکه خبر درباره علل برگشت محصولات کشاورزی صادراتی گفت: به طور کلی محصول مرجوعی از کشور‌ها نداریم و آنچه در فضای مجازی در این باره منتشر می‌شود نادرست است، چراکه مرجع اظهار نظر در زمینه مسائل سلامت و بهداشت محصولات کشاورزی، دو نهاد سازمان حفظ نباتات کشور و سازمان غذا و دارو هستند.

اتفاقی که به تازگی در خصوص برخی محصولات کشاورزی رخ داده به دلیل این بوده که شرایط کشور‌های مقصد برای صادرات محصولات ما تغییر کرده، مثلا روسیه و اتحادیه اوراسیا مقرراتی در این باره دارند که گاهی آن‌ها را تغییر می‌دهند؛ زمانی که در قوانین تغییر ایجاد می‌شود باید پست‌های قرنطینه ما پای کار بیایند و گواهی‌هایی صادر کنند که مطابق با پروتکل‌های کشور‌های مقصد باشد.

علایی مقدم در خصوص بازگشت فلفل دلمه‌ای صادراتی از روسیه به کشور نیز بیان داشت: چهار نوع سمی که برای فلفل دلمه‌ای در گلخانه‌های ایران استفاده می‌شود، در کشور روسیه ثبت نشده است.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور ادامه داد: طبق قانون کشور ما، مسئولیت صدور گواهی بهداشتی (در زمینه آفات، بیماری‌ها و علف‌های هرز) بر عهده سازمان حفظ نباتات است و مسئولیت صدور گواهی سلامت (ارزیابی باقی مانده سموم، فلزات سنگین، نیترات و سایر مواد شیمیایی در بافت گیاه یا محصول) را وزرات بهداشت و درمان بر عهده دارد.

در کتاب قانون صادرات ما که در سامانه گمرک قرار گرفته، تنها مولفه‌ای که صادر کننده الزام به داشتن آن دارد گواهی بهداشتی است و الزامی به گواهی سلامت ندارد، که با تغییر پروتکل کشور مقصد، سازمان حمایت از مصرف کننده آن کشور عنوان کرده که گواهی سلامت محصول هم باید ضمیمه مداراک صادر کننده باشد.

علایی اضافه کرد: به همین دلیل از چند ماه قبل این موضوع را به کشور ما اعلام کردند و ما جلسات مختلفی را با کشور روسیه داشتیم، تیمی را هم سه روز قبل به مسئولیت یکی از معاونین وزارت جهاد کشاورزی به کشور روسیه اعزام کردیم و نهایتا تفاهمی ایجاد شد که این‌ها به کشور ما بیایند و به صورت رندوم، بستر‌های تولید ما را بررسی کنند.

یک ماه است که صادرات کیوی به هند قطع شده است

سید رضا نورانی رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی نیز دیگر مهمان این برنامه بود که اظهار داشت: ۹ کانتینر فلفل دلمه‌ای صادراتی ایران به مسکو مورد بررسی آزمایشگاهی قرار گرفته و هیچ موردی از سموم در آن‌ها مشاهده نشده است. در مورد سیب زمینی هم موضوع وجود نوعی میکروب در خاک بود که در جلسات مشترک با طرف‌های ازبکستانی مشکل مرتفع شد.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی در خصوص توقف صادرات کیوی به هند هم اظهار داشت: کشور هند وجود قارچی به نام شپشک توت در محموله‌های کیوی را علت اصلی توقف صادرات به این کشور عنوان کرده است؛ قرار بر این بود تا هیاتی از وزارت جهاد کشاورزی و سازمان حفظ نباتات به کشور هند اعزام شوند تا موضوع مشترکا با آن‌ها بررسی شود، اما کوتاهی شد و ضرر آن را تولید کنندگان و صادرکنندگان کیوی متحمل شده اند و الان یک ماه است که صادرات کیوی به هند قطع شده است.

دیدگاه خود را بیان کنید

You must be logged in to post a comment.*