نقش بسته بندی در صادرات

با توجه به ازدیاد کارخانه ها و شرکت ها برای تولید انواع و اقسام محصولات، رقابت میان آنها نیز به نسبت افزایش یافته است که بسته بندی کالا یکی از عوامل ایجاد رقابت محسوب میشود و در هر گروه سنی تغییر پذیر میباشد یعنی در بسته بندی لوازم مخصوص کودکان باید از رنگ های شاد و تصاویری که در بینشان محبوب است استفاده شده باشد.

تصور کنید که در فروشگاهی با انبوهی از محصولات در حال خرید هستید و هر کدام آنها دارای نام و نشان متفاوتی هستند که ناگهان نظرتان به یک بسته بندی ساده با طرح و رنگی زیبا جلب شده و زمانی که بیشتر به آن توجه میکنید بیشتر مجذوب آن میشوید، در این بین اگر نام محصولات دیگر به نظرتان آشنا نیاید و از لحاظ قیمت نیز با دیگر کالاها فرقی نداشته باشد، شما محصولی را انتخاب و خریداری میکنید که از طرح و رنگ آن بیشتر خوشتان آمده است. بنابراین با همین مثال عامیانه به اهمیت زیبایی در بسته بندی پی خواهید برد.

طراحی بسته بندی جذاب

به خاطر داشته باشید که مخاطب امروز مانند مخاطب دیروز نمی اندیشد، او محصول مشابه روز دنیا را میشناسد و سطح سلیقه و آگاهی او از معیارهای زیبایی و کیفیت در یک بسه بندی مطلوب به مراتب نسبت به مخاطبان دیروزی بالاتر رفته است. حال میخواهیم نکات مهمی را در طراحی بسته بندی یک محصول بیان کنیم.

استفاد درست از تصاویر: تصاویر استفاده شده بر روی بسته بندی محصولات باید به گونه ای باشد که ارتباط واقعی میان مشتری و کالا ایجاد کند به طوری به قدری اغراق آمیز نباشد که مصرف کننده زمان باز کردن پک، چیزی که درون بسته بندی می بیند با تصورات ذهنی او مغایرت داشته باشد.

ضرورت بسته بندی محصولات داخلی و خارجی

همانطور که ممکن است بارها این جمله را شنیده باشید که” بسته بندی پوشش محصول شماست” وجود آن، چه در بازارهای داخلی و چه خارجی ضرورت دارد. مصرف کنندگان در اولین برخورد با محصول، بسته بندی آن را بررسی میکنند. نوع بسته بندی، طرح و رنگ آن، نام تجاری یا همان برند از مواردی هستند که مشتری به آنها دقت میکند و با جمع بندی ذهنی که در لحظه انجام میدهد دست به خرید محصول شما میزند.

در نظر داشته باشید که قرار است محصول شما به خارج از کشور صادر شود و یا در بازارهای داخلی عرضه گردد، اگر بسته بندی برای آن تعیین نشده باشد مسلما مورد تائید واقع نشده و فروش خوبی نیز نحواهد داشت. پک های محصولات، کالا را در برابر آسیب های موجود حفظ کرده و ضایعات آن را به  حداقل میرساند.

بهترین بسته بندی هایی که طرفداران بیشتری دارند پک های کارتنی و مقوایی اند که در این زمینه جعبه های لمینتی با قابلیت چاب زیبا و جذاب برای صادرات استفاده میشوند. با نداشتن محدودیت در رنگ و طرح، تصاویر و برند محصول را به خوبی به نمایش میگذارند و تولید کنندگانی که در بحث صادرات سهم انبوهی از محصولاتشان به کشورهای خارجی صادر میشود از علاقه مندان چنین جعبه هایی هستند.

دیدگاه خود را بیان کنید

You must be logged in to post a comment.*