واجدین شرایط واردات خودرو دست دوم

با توجه به تصویب لایحه واردات خودروهای کارکرده توسط نمایندگان مجلس و تایید نهایی آن توسط شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام، حال سؤالاتی ذهن مردم را درگیر کرده است که واجدین شرایط واردات خودرو دست دوم چه کسانی هستند؟ و آیا افراد عادی نیز می‌توانند خودرو دست دوم به کشور وارد کنند؟

این لایحه که با ۹۳ درصد آرا (۲۱۲) رأی موافق به تصویب رسید با هدف کاهش قیمت خودروهای داخلی و استفاده مردم از خودروهای باکیفیت خارجی مطرح شده و با گذر از زیر نظر شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت، حالا تاییدیه این دو نهاد فوق‌العاده موثر را نیز دریافت کرده است.

 

درست است که جزئیات دقیق این طرح تعیین و تکلیف نشده، اما مقامات درباره این موضوع اظهار نظر کرده‌اند. برای مثال مهم‌ترین شرط برای ورود ماشین‌های کارکرده به کشور، عمر آنها خواهد بود و نباید بیش از ۵ سال کار کرده باشند. با این اوصاف صدور مجوز تنها خودروهایی که ۲۰۱۸ به بعد هستند می‌توانند به بازار بیایند.

دیگر شرطی که مجلس شورای اسلامی برای واردات خودروی دست دوم تعیین کرده مربوط به استانداردهای لازم است. شواهد و قرائن حاکی از این است که خودروهای مشمول می‌بایست تأییدیه سازمان ملی استاندارد و سازمان محیط زیست را دریافت کنند. از طرفی سطح کیفی خودروهای داخلی به‌اندازه کافی خجالت‌آور است و مسلماً محصولات خارجی دست دوم می‌توانند در این خصوص بدون مشکل خاصی استانداردها را رد کنند.

اظهارات روز گذشته قالیباف نشان داد که محدودیت‌هایی وجود دارد و دو شرط لازم برای واردات در نظر گرفته شد. اول اینکه واردکنندگان حتما باید دارای کارت بازرگانی معتبر باشند و از طرفی باید محل تأمین ارز برای واردات تعیین شود.

با توجه به شروط اعلامی برای واردات خودروهای کارکرده زیر قول خود زدند، چرا که قرار بود که تمام شهروندان امکان واردات این خودروها را داشته باشند. مساله دیگر بحث تامین ارز برای واردات خودروهای دست دوم است.

مدیران ارشد بانک مرکزی همچنان بر مدیریت منابع ارزی تاکید دارند. آنها معتقدند در شرایطی که تامین ارز برای واردات کالاهای اساسی و دارو با چالش همراه است تخصیص ارز برای واردات خودرو محلی از اعراب ندارد.

هر شخص حقیقی و حقوقی می‌تواند برای واردات خودرو دست دوم اقدام کند

«عزت‌الله اکبری تالار پشتی»، رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی درباره قانون واردات خودرو بیان داشت: «مجلس یک سال و نیم قبل قانون واردات خودرو را تصویب و به دولت ابلاغ کرد.»

وی درباره پیشنهاد خود در زمان تصویب قانون واردات خودرو اظهار داشت: «نظر بنده در زمان تصویب قانون این بود که وزارت صمت به‌طورکلی هیچ محدودیتی جز نظام تعرفه قائل نشود؛ چراکه نظام تعرفه‌ای قدرت تنظیم‌گری و درآمد خوبی برای دولت محسوب می‌شود.»

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس همچنین افزود: «ما در جلسه با وزیر صمت این نکته را هم گفتیم که از یک‌ طرف محدودیت ارزی را مطرح می‌کنید؛ اما از یک‌ طرف اعلام می‌کنید ثبت سفارشات انجام شود.»

«ما در جلسه هفته گذشته با وزیر صمت، درباره سرانجام مصوبه واردات خودرو به کشور سؤال کردیم و با پیگیری‌هایی هم که امروز داشتیم اعلام کردند که وزارت صمت آیین‌نامه را آماده کرده و برای دولت فرستاده است و باید منتظر خروجی این آیین‌نامه باشیم.»

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس ضمن اشاره به اینکه در هنگام تصویب قانون واردات خودرو منظور واردات به‌صورت کلی بوده و لذا موضوع واردات خودرو دست دوم و نو به‌صورت مشخص مورد تأکید نبوده، اعلام داشت: «واردات خودرو، طرح دوفوریتی دولت بود که مجلس آن را پیگیری کرد.»

وی درباره واردات خودرو دست دوم خاطرنشان کرد: «طبق قانون محدودیتی برای واردات وجود ندارد و اشخاص حقیقی و حقوقی می‌توانند واردات را انجام دهند.»

دیدگاه خود را بیان کنید

You must be logged in to post a comment.*