واردات خودرو نو و کارکرده

شرکت بازرگانی محورنشان شرق با سابقه درخشان در زمینه ترخیص و واردات انواع خودرو بصورت پلاک گذر موقت، واردات خودرو نو و کارکرده با پلاک ملی تخصص دارد.

 

جزئیات واردات خودرو‌های کارکرده

۱- واردات خودرو نیاز به مجوز ثبت سفارش وزارت صمت و گواهی از سازمان استاندارد و محیط زیست دارد.

۲-واردکننده باید منشا ارز وارداتی خودرو را مشخص کند و به تایید بانک مرکزی برساند.

حقوق ورودی خودرو‌های وارداتی

واردات خودرو‌های کارکرده شامل چند درصد حقوق ورود می‌شود یا به عبارتی تعرفه واردات خودرو‌های کارکرد بر اساس بخشنامه واردات خودرو‌های سواری، حقوق گمرکی خودرو‌ها بستگی به حجم موتور و نوع سوخت و قوای محرکه آن دارد.

چه کسانی واجد شرایط واردات خودرو کارکرده هستند؟

«لایحه مربوط به واردات خودروهای کارکرده در جلسات شورای نگهبان بررسی و حالا با تایید نهایی تبدیل به قانون شده است.»‌ از سوی دیگر سازمان ملی استاندارد تسهیلاتی را برای ورود خودرو به کشور در نظر گرفته است. به گفته رئیس سازمان ملی استاندارد میلیون‌ها دستگاه خودرو این امکان را دارند تا در بازه زمانی کوتاهی وارد کشور شوند.

هر شخص حقیقی می‌تواند بدون دارا بودن کارت بازرگانی خودرو کارکرده وارد کند. اما همزمان قائم‌مقام وزارت صنعت، معدن و تجارت در این خصوص گفته است: «واردات خودرو اعم از نو و کارکرده می‌بایست در چارچوب آیین‌نامه مصوب دولت و بر اساس ضوابط و مقررات مربوطه از جمله واردات از سوی واردکنندگان حقیقی و حقوقی دارای کارت بازرگانی معتبر، رعایت سقف تعیین‌شده در آیین‌نامه و رعایت منابع ارزی کشور با اولویت مصرف ارز برای کالاهای اساسی و ضروری صورت پذیرد.»

ممکن است هر لحظه یک آیین‌نامه جدید در بازار انحصاری موجود خودرو شکل بگیرد. ممکن است در آینده شرط واردات به‌ازای صادرات نیز در خصوص واردات خودرو دست‌دوم گذاشته شود و در آن صورت است که تولیدکنندگان خودرو می‌توانند واردکنندگان خودرو کارکرده شوند.